رشته تحصیلی : کارشناسی ارشد آمار زیستی

نوع آزمون: وزارت بهداشت
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
ظرفیت پذیرش سال ۱۴۰2 :
روزانه 61 نفر
شهریه پرداز ۱8 نفر
دانشگاه آزاد 0 نفر

کارشناسی ارشد آمار زیستی

رشتۀ «آمار زیستی» زیرشاخه ­ای از رشته ­های علوم پزشکی است و تلفیقی از رشتۀ آمار کاربردی و علوم زیستی. تمرکز رشتۀ آمار زیستی بر پاسخ دادن به پرسش ­هایی در حوزه ­های پزشکی، ژنتیک و بیولوژی با استفاده از روش ­های حل مسئلۀ آماری است. در سال­ های اخیر این رشته طرفداران خاص خود را پیدا کرده است و به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد رقابت تنگاتنگی میان داوطلبان برقرار است.

در این مقاله، کوشیده ­ایم ضمن معرفی کلی رشتۀ آمار زیستی، شرایط لازم برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1402 رشتۀ آمار زیستی را برای شما داوطلبان عزیز توضیح دهیم. البته توصیۀ ما در آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی این است که برای به دست آوردن اطلاعات دقیق ­تر و راهکار­های متناسب با شرایط تحصیلی خودتان با کارشناسان مجرب ما در بخش مشاوره تماس بگیرید. همچنین شما می ­توانید از سایر خدمات ما از جمله مشاوره با رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش، تهیۀ جزوات خلاصه و نمونه سؤالات نیز بهره ­مند شوید. 

رشته ­های مجاز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد آمار زیستی

داوطلبان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد آمار زیستی باید توجه داشته باشند که برخلاف بسیاری از رشته ­های کارشناسی ارشد علوم پزشکی، مدارک تحصیلی قابل پذیرش برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در این رشته از تنوع خوبی برخوردار است.

 در جدول زیر مدارک کارشناسی قابل پذیرش برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ آمار زیستی ذکر شده است.

رشتۀ امتحانی

مدارک مورد پذیرش

آمار زیستی

کلیۀ کارشناسی­ های علوم پزشکی، کارشناسی آمار، ریاضی، علوم کامپیوتری، دکتری عمومی گروه پزشکی*، دکترای حرفه­ ای دامپزشکی، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک

* منظور از دکترای عمومی گروه پزشکی، رشته ­های پزشکی، دندان­پزشکی و داروسازی است.

برای دریافت اطلاعات دقیق ­تر در زمینۀ رشته­ های مجاز برای ورود به مقطع کارشناسی آمار زیستی می­توانید با بخش مشاوره ما در در تماس باشید و از مورد قبول بودن مدرک تحصیلی خود اطمینان حاصل کنید.

منابع امتحانی آزمون کارشناسی ارشد آمار زیستی

پیش از آن که منابع امتحانی مورد نیاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد آمار زیستی را معرفی کنیم، در جدول زیر به صورت مختصر نام و ضریب هر یک از دروس امتحانی را ذکر کرده ­ایم تا شما با سرفصل­ های امتحانی رشتۀ مورد علاقۀ خود بیش­تر آشنا شوید:

رشتۀ امتحانی

دروس امتحانی و ضرایب مربوطه 

ریاضی عمومی

آمار، ریاضی و احتمال

روش ­های آماری *

زبان عمومی

آمار زیستی

1

3

3

3

* روش ­های آماری شامل طرح آزمایش ­ها، رگرسیون، نمونه­ گیری، آمار ناپارامتری است.

در ادامه، منابع معرفی شده از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی را برای هر یک از دروس بالا معرفی کرده ­ایم؛ اما پیش از آن لازم است که به چند نکتۀ حائز اهمیت اشاره کنیم. نخست این که انتخاب درست منابع یکی از ضروری­ ترین گام­ ها برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد است. هرچند آگاهی از منابعی که از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شده است ضروری است؛ اما این منابع اکثراً حجیم هستند و در طول یک سال زمانی که شما برای مطالعۀ دروس خود دارید حتی مرور سطحی این منابع نیز نیازمند صرف وقت و انرژی بسیار است.

بنابراین، توصیۀ ما این است که با انتخاب جزوات خلاصه ­ای که گروه آموزشی با تجربۀ ما در آموزشگاه آنلاین کنکور کارشناسی ارشد فون آکادمی برای شما تدارک دیده ­اند، در بازۀ زمانی بسیار کوتاه ­تری مطالب را به صورت طبقه­ بندی و خلاصه­ شده مطالعه کنید. جزوات خلاصۀ فون آکادمی از بهترین منابع موجود در بازار هستند؛ چرا که نسبت به منابع اصلی حجم کم­تری دارند اما همۀ مطالب و نکات مهم را پوشش داده ­اند و زبانی ساده و روان دارند که داوطلب برای فهم مطالب دچار مشکل نمی­ شود. شما می­توانید با تماس با بخش مشاوره آموزشگاه فون آکادمی اطلاعات بیشتری دربارۀ جزوات خلاصۀ رشتۀ مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی به دست آورید و همچنین سؤالات خود را از رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش بپرسید و از تجارب آن­ها استفاده کنید.

گام دوم که در موفقیت شما در کنکور کارشناسی ارشد تأثیر زیادی دارد آگاهی از نحوۀ تثبیت مطالب مطالعه شده در ذهن شماست. ما به داوطلبان توصیه می­کنیم پس از مطالعۀ جزوات خلاصه ­شدۀ فون آکادمی با برنامه ­ریزی صحیح برای مرور و همچنین استفاده از نمونه سؤالات و تست زدن بر مباحث تسلط کافی پیدا کنند. البته انتخاب صحیح نمونه سؤالات نیز اهمیت دارد و بهتر است از نمونه سؤالات و تست ­هایی استفاده کنید که توسط افراد مجرب و حرفه ­ای تألیف شده ­اند که با نحوۀ طراحی سؤالات کنکور ارشد آشنایی کافی دارند. به همین منظور، همکاران ما در آموزشگاه آنلاین کنکور کارشناسی ارشد فون آکادمی علاوه بر جزوات خلاصۀ دروس، جزوات نمونه سؤالات را نیز برای شما گردآوری و تألیف کرده ­اند و برای اطلاع از چگونگی تهیۀ این نمونه سؤالات می­توانید با ما در تماس باشید.

منابع امتحانی آزمون ارشد آمار زیستی

درس مربوطه

منبع

ریاضی عمومی

1. حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی، جورج برینتن توماس و راس فینی، ترجمۀ مهدی بهزاد و همکاران، تهران: مرکز نشر دانشگاهی، 1401.

آمار، ریاضی و احتمال

1. آمار و احتمال مقدماتی، جواد بهبودیان، مشهد: آستان قدس رضوی، 1394.

2. آمار ریاضی، جواد بهبودیان، تهران: امیرکبیر، 1393.

3. آمار ریاضی و کاربردهای آن، اروین میلر، جان فروند و مری میلر، ترجمۀ محمدقاسم وحیدی‌اصل و علی عمیدی، تهران: مرکز نشر دانشگاهی، 1394.

روش­ های آماری

1. آمار ناپارامتری، جواد بهبودیان، شیراز: مرکز نشر دانشگاه‌ شیراز، 1383.

2. رگرسیون خطی کاربردی، عبدالرضا بازرگان‌لاری، شیراز: مرکز نشر دانشگاه‌ شیراز، 1385.

3. روش­های نمونه ­گیری 1 و 2، علی عمیدی و عین­الله پاشا، تهران: دانشگاه پیام­نور، 1385.

4. طرح و تحلیل آزمایش ­ها، داگلاس‌سی. مونتگمری، ترجمۀ غلامحسین شاهکار، تهران: مرکز نشر دانشگاهی، 1385.

ظرفیت پذیرش دانشگاه­ های دولتی

ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد آمار زیستی تقریباً هر سال یکسان است و شاید برخی مواقع ظرفیت یک یا دو دانشگاه کمی کم یا زیاد شود. بنابراین، مطالعۀ جدول زیر که ظرفیت دانشگاه­ های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد آمار زیستی 1401 را نشان می­دهد، برای داوطلبان راهنمای مفیدی است.

در جدول زیر، ظرفیت پذیرش دوره­ های روزانه و شهریه ­پرداز هر دانشگاه به تفکیک ذکر شده است:

دانشگاه

ظرفیت روزانه

ظرفیت شهریه­پرداز

اراک

3

0

اصفهان

3

1

اهواز

2

1

ایران

3

1

بابل

3

1

تبریز

3

1

تربیت ­مدرس

4

1

تهران

2

1

زنجان

3

1

شهرکرد

3

1

شهید بهشتی

3

1

شیراز

2

1

علوم توان­بخشی و سلامت اجتماعی

3

1

کرمان

2

1

کرمانشاه

3

1

گلستان

3

1

مازندران

3

1

مشهد

2

1

همدان

2

1

یزد

3

1

همانطور که در جدول بالا ملاحظه کردید، ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد آمار زیستی چندان بالا نیست. البته داوطلبانی که با برنامه ­ریزی دقیق به مطالعۀ منابع درست بپردازند و به موقع با تست ­زنی و مطالعۀ نمونه سؤالات مطالب را در ذهن خود تثبیت کنند، قطعاً شانس موفقیت بیشتری خواهند داشت.  

توصیه ما به شما داوطلبانی که قصد دارید با کسب رتبۀ بالا در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود قبول شوید این است که با استفاده از خدمات مشاوره آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی شانس موفقیت خود را افزایش دهید. کادر مشاوره ما با سال­ها تجربه در این زمینه، در تمامی مراحل در کنار شما خواهند بود تا بهترین و صحیح ­ترین برنامه­ ریزی مطالعاتی را داشته باشید و به راحتی جزوات خلاصه و نمونه سؤالات مورد نیاز خود را تهیه کنید. از سوی دیگر ما این امکان را برای شما فراهم کرده ­ایم که با رتبه ­های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال ­های پیش نیز گفت­وگو کنید و سؤالات خود را بپرسید.

در پایان، ذکر این نکته ضروری است که برای تضمین قبولی در دانشگاه مورد نظرتان، علاوه بر این که کنکور کارشناسی ارشد را با موفقیت پشت سر می­گذارید، در هنگام انتخاب رشته نیز باید دقت کافی داشته باشید؛ چرا که انتخاب رشته – محل­ های مناسب و درست تا حد زیادی شانس شما را برای قبولی در مقطع کارشناسی ارشد آمار زیستی افزایش می­دهد. ما در آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی با کادر مشاوران مجرب و باتجربۀ خود، در مرحلۀ انتخاب رشته نیز همراه شما خواهیم بود و با توجه به تراز و رتبۀ شما در آزمون کارشناسی ارشد 1402، مناسب­ترین رشته – محل­ ها را برای شما انتخاب خواهیم کرد تا شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه مورد علاقۀ خود داشته باشید. همچنین شما می­توانید از تجارب ارزشمند رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش نیز استفاده کنید.

فرصت ­های شغلی و بازار کار

رشتۀ «آمار زیستی» از زیرشاخه­ های کاربردی علوم پزشکی است که هر ساله رقابت نزدیکی میان داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمار زیستی در جریان است، به ویژه این که این گرایش که تلفیقی از آمار کاربردی و علوم پزشکی است، امروزه بازار کار مناسبی دارد. دانشجویان رشتۀ آمار زیستی در مقطع کارشناسی ارشد می­آموزند که چگونه روش­ های آماری را به صورت کاربردی و عملی در حوزه ­های مربوط به بهداشت و سلامت، پزشکی، ژنتیک و بیولوژی پیاده ­سازی کنند و متناسب با نیازهای موجود در این رشته ­ها روش­ های آماری مورد استفاده را توسعه دهند. برای مثال، متخصصان آمار زیستی تلاش می­کنند میان داده ­های آماری مربوط به یک بیماری خاص و تأثیر دارویی خاص بر آن بیماری رابطۀ معناداری کشف کنند.

توصیه می­شود دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد آمار زیستی مشغول به تحصیل می­شوند، در کنار مطالعۀ دروس دانشگاهی خود به تقویت توانایی و مهارت استفاده از نرم ­افزارهای مختلف نیز بپردازند. این مهارت­ ها باعث می­شود بعدها موقعیت­ های شغلی بهتری بیابند و زودتر جذب بازار کار شوند. همچنین، این دانشجویان باید با مفاهیم پایه ­ای علوم پزشکی و سلامت و حتی بیولوژی، ژنتیک و اپیدمولوژی آشنا باشند. فارغ ­التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد آمار زیستی در موقعیت­ های زیر می­ توانند مشغول به کار شوند و فعالیت ­های زیر را انجام دهند:

 

در پایان، امیدواریم این مقاله برای شما داوطلبان عزیز کنکور کارشناسی ارشد آمار زیستی مفید و راهگشا باشد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ­های مختلف از جمله برنامه ­ریزی تحصیلی، معرفی منابع، ظرفیت پذیرش رشتۀ مورد علاقه خود و سایر موارد می­توانید با بخش مشاوره آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی در ارتباط باشید. و همچنین از خدمات متنوع ما از جمله مشاوره با رتبه­ های برتر، مشاوره انتخاب رشته، ارائۀ جزوات خلاصۀ دروس و نمونه سؤالات نیز بهره­­ مند شوید.

آشنایی با مشاور این رشته:

  • مشاور: آقای سعید محمدی
  • مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
  • دانشگاه محل تحصیل: علوم پزشکی ایران
  • وضعیت تحصیل: فارغ التحصیل

رتبه های کسب شده:

  • رتبه ۳۳ کارشناسی ارشد آمار زیستی
  • هزینه مشاوره 200 هزار تومان

انتخاب زمان مشاوره

  • قابل رزرو می باشد
  • قبلا رزرو شده است
  • در حال رزرو توسط شخص دیگر می باشد
هیچ وقت مشاوره‌ای یافت نشد!

جهت رزرو پکیج مشاوره لطفا موارد ذیل را انتخاب کنید:

مدت زمان مشاوره (ماه): -
دفعات مشاوره در هر ماه: -
تعداد کل جلسات پکیج: -
هزینه هر جلسه مشاوره: 200,000 تومان
جمع کل: -
جمع کل تخفیف برای شما: -   (-)
مبلغ نهایی جهت پرداخت: -
نام کلاس
هزینه
وضعیت
ریاضی عمومی
1,500,000 تومان
مقدمات آمار زیستی
1,250,000 تومان
نام وبینار
هزینه
عملیات
وضعیت
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
450,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره دیپ لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره ماشین لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره پایتون )
150,000 تومان
در حال ثبت نام

نظرات شما

ممنون بابت وبينارتون🌸 امكان دانلود ولينار يا مشاهده مجدد وبينار هس؟
avatar
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
مصطفی رجب زاده
عالی بود.
avatar
مرور آخر زبان انگلیسی
ندا فتوحی تفتی
عالی
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آسو محمدی
سلام و عرض خسته نباشید و خداقوت خدمت تمامی کادر اجراییتون... بسیار بسیار شیوا و روان مطالبی ارزشمند رو دراختیارمون گذاشتید و واقعا هرجلسه از شنیدن صحبت های گرانبهاتون به فکر میفتیم و استفاده میکنیم🤌 خسته نباشین🤝
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
متین
سلام عالی بود😍
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
معصومه کریمی
جناب دکتر اولا خداقوت به تیم فوق‌العاده و دوم به خود شخصتون که با حال بیمار هم کارگاه رو به بهترین نحو ممکن اداره کردید واقعا از شرکت و بودن توی خانواده بزرگ فون‌آکادمی نهایت خوشحالی رو دارم و امیدوارم بیشتر ازتون یادبگیرم.
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
امیرمحمد فروتن نیا
وبینار کامل و بی نظیری بود خیلی خوشحالم که در این وبینار شرکت کردم مطالب مفید و کاربردی یاد گرفتم ممنون بابت راهنمایی ها و آموزش تون 🙏🏻❤️
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
زهره شرفی نژاد
بسیار عالی ، پر محتوا و تاثیر گذار بود خدا قوت
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آیدا
توضیحات واضح و کامل بود
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
محمدمتین قهرمان پور

برای درج نظر خود لطفا وارد اکانت شوید.

Loading...
طراح سایت : گروه مانی