رشته تحصیلی : کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون

نوع آزمون: وزارت بهداشت
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
ظرفیت پذیرش سال ۱۴۰2 :
روزانه 21 نفر
شهریه پرداز 1 نفر

رشتۀ «تکنولوژی گردش خون» از رشته­های دانشگاهی نسبتاً جدید محسوب می­شود. تا پیش از سال 1392 این رشته تنها در برخی مراکز آموزشی از جمله جهاد دانشگاهی تدریس می­شد و بیشتر متخصصان تکنولوژی گردش خون به صورت تجربی مبانی این رشته را می­آموختند؛ اما به دلیل اهمیت و حساسیت کار متخصصان تکنولوژی گردش خون مقطع کارشناسی ارشد این رشته در برخی دانشگاه­ها راه­اندازی شد.

ما امروز در مقالۀ زیر به معرفی کلی رشتۀ تکنولوژی گردش خون می­پردازیم و در رابطه با شرایط لازم برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1402 رشتۀ تکنولوژی گردش خون نیز صحبت خواهیم کرد. داوطلبان عزیز پس از مطالعۀ مقاله برای به دست آوردن اطلاعات دقیق­تر و راهکار­های متناسب با شرایط تحصیلی خودشان، می­توانند با کارشناسان مجرب ما در بخش مشاورۀ آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی [لینک مشاوره] تماس بگیرند. همچنین شما می­توانید از سایر خدمات ما از جمله مشاوره با رتبه­های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­های پیش [مشاوره با رتبه­های برتر]، تهیۀ جزوات خلاصه [لینک جزوات] و نمونه سؤالات [لینک نمونه سؤالات] نیز بهره­مند شوید.

رشته­ های مجاز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون

داوطلبان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون باید توجه داشته باشند که مدارک تحصیلی قابل پذیرش برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد این رشته بسیار محدود است و داوطلبان رشته­های متفرقه نمی­توانند در مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ تکنولوژی گردش خون به تحصیل بپردازند.

در جدول زیر مدارک کارشناسی قابل پذیرش برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ تکنولوژی گردش خون ذکر شده است.

رشتۀ امتحانی

مدارک مورد پذیرش

تکنولوژی گردش خون

کارشناسی رشته­های پرستاری؛ هوشبری و تکنولوژی اتاق عمل *

* براساس مصوبه 79مین جلسۀ شورای عالی برنامه­ریزی علوم پزشکی به تاریخ 11/3/1400، ارائۀ دو سال سابقۀ کار بالینی با مدرک کارشناسی الزامی می­باشد.

یکی از مهم­ترین نکات در رابطه با پذیرش در مقطع مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ تکنولوژی گردش خون، ارائۀ سابقۀ کار است. همانطور که در زیر جدول پانویس شده است، داوطلبان این رشته باید حداقل دو سال سابقۀ کار بالینی داشته باشند. البته اگر اين سابقه در بخش­هاي باليني بيمارستان­های خصوصي يا مربوط به گذراندن دورۀ طرح نيروي انساني در بيمارستان باشد نیز قابل قبول خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات دقیق­ تر در زمینۀ رشته­ های مجاز برای ورود به مقطع کارشناسی تکنولوژی گردش خون و ارانۀ سابقۀ کار می­توانید با بخش مشاوره ما در [لینک مشاوره] در تماس باشید.

منابع امتحانی آزمون کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون

پیش از آن که منابع امتحانی مورد نیاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون را معرفی کنیم، در جدول زیر به صورت مختصر نام و ضریب هر یک از دروس امتحانی را ذکر کرده­ایم تا شما با سرفصل­های امتحانی رشتۀ مورد علاقۀ خود بیش­تر آشنا شوید:

رشتۀ امتحانی

دروس امتحانی و ضرایب مربوطه

پرستاری و بیماری­های داخلی و جراحی

بیوشیمی

فیزیک پزشکی

فیزیولوژی

فارماکولوژی

زبان عمومی

تکنولوژی گردش خون

4

1

1

1

1

3

برای هر یک از دروس بالا منابعی از سوی سازمان سنجش توصیه شده است که ما در ادامۀ مقاله آن­ها را ذکر خواهیم کرد. هرچند آگاهی از این منابعی که از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شده است ضروری است؛ اما این منابع اکثراً حجیم هستند و در طول یک سال زمانی که شما برای مطالعۀ دروس خود دارید حتی مرور سطحی این منابع نیز نیازمند صرف وقت و انرژی بسیار است. از سوی دیگر، رشتۀ تکنولوژی گردش خون از جمله رشته­های دشوار و پرچالش محسوب می­شود. چرا که داوطلبان این رشته باید به خوبی با آناتومی بدن و مباحث زیست­شناسی آشنا باشند. بنابراین، انتخاب درست منابع یکی از ضروری­ترین گام­ها برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد این رشته است.

توصیۀ ما این است که با انتخاب جزوات خلاصه­ای که گروه آموزشی با تجربۀ ما در آموزشگاه آنلاین کنکور کارشناسی ارشد فون آکادمی برای شما تدارک دیده­اند، در بازۀ زمانی بسیار کوتاه­تری مطالب را به صورت طبقه­بندی و خلاصه­شده مطالعه کنید. جزوات خلاصۀ فون آکادمی از بهترین منابع موجود در بازار هستند؛ چرا که نسبت به منابع اصلی حجم کم­تری دارند اما همۀ مطالب و نکات مهم را پوشش داده­اند و زبانی ساده و روان دارند که داوطلب برای فهم مطالب دچار مشکل نمی­شود. [لینک جزوات] شما می­توانید با تماس با بخش مشاوره آموزشگاه فون آکادمی اطلاعات بیشتری دربارۀ جزوات خلاصۀ رشتۀ تکنولوژی گردش خون به دست آورید [لینک مشاوره] و همچنین سؤالات خود را از رتبه­های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­های پیش بپرسید و از تجارب آن­ها استفاده کنید. [مشاوره با رتبه­های برتر]

آنچه که پس از انتخاب صحیح منابع و جزوات اهمیت دارد نحوۀ مطالعۀ مطالب به گونه­ای است که مطالب در ذهن شما تثبیت شود. این امر مستلزم آشنایی با نحوۀ تثبیت مطالب در ذهن و برنامه­ریزی دقیق و واقع­بینانه است. توصیۀ ما در آموزشگاه آنلاین فون آکادمی این است که پس از مطالعۀ جزوات خلاصه­شدۀ فون آکادمی با برنامه­ریزی صحیح برای مرور و همچنین استفاده از نمونه سؤالات و تست زدن بر مباحث تسلط کافی پیدا کنند. البته انتخاب صحیح نمونه سؤالات نیز اهمیت دارد و بهتر است از نمونه سؤالات و تست­هایی استفاده کنید که توسط افراد مجرب و حرفه­ای تألیف شده­اند که با نحوۀ طراحی سؤالات کنکور ارشد آشنایی کافی دارند. به همین منظور، همکاران ما در آموزشگاه آنلاین کنکور کارشناسی ارشد فون آکادمی علاوه بر جزوات خلاصۀ دروس، جزوات نمونه سؤالات را نیز برای شما گردآوری و تألیف کرده­اند و برای اطلاع از چگونگی تهیۀ این نمونه سؤالات می­توانید با ما در تماس باشید. [لینک نمونه سؤالات]

منابع امتحانی آزمون ارشد تکنولوژی گردش خون

درس مربوطه

منبع

پرستاری و بیماری­های داخلی و جراحی

1. Brunner & Suddarth's Textbook of Medical-Surgical Nursing, Janice Hinkle, Publisher: Wolters Kluwer Health, 2021.

2. Medical-surgical Nursing: Clinical Management for Positive Outcomes, Joyce M. Black, Jane Hokanson Hawks, Publisher: W.B. Saunders, 2001.

3. Study Guide for Phipps' Medical-Surgical Nursing: Health and Illness Perspectives, Frances Donovan Monahan, Carol J. Green-Nigro, Publisher: Elsevier Mosby, 2007.

بیوشیمی

1. Textbook of Biochemistry with Clinical Correlations, Thomas M. Devlin, Publisher: John Wiley & Sons, 2010.

2. Biochemistry, Jeremy M. Berg, John L. Tymoczko, Gregory J. Gatto, Lubert Stryer, Publisher: Macmillan Learning, 2015. *

(ساختار سلول یوکاریودیت؛ پروتئین­ها، ساختمان و ترکیب؛ پروتئین­ها، ساختمان و عملکرد؛ آنزیم­ها؛ غشاهای بیولوژیک؛ بیوانرژیک و متابولیسم اکسیداتیو؛ کربوهیدرات­ها؛ متابولیسم کربوهیدرات­ها؛ متابولیسم آهن و هم؛ بیولوژی مولکولی.)

فیزیک پزشکی

1. مبانی فیزیک هالیدی، ج 1 تا 3، دیوید هالیدی، رابرت رزنیک و جرل واکر، ترجمۀ نعمت­الله گلستانی، تهران: انتشارات مبتکران، 1392.

(حرکت و قوانین نیوتن در آن، مباحث انرژی و قدرت، شتاب و velocity و رابطۀ بین آن­ها (حرارت، ارتباط و اثر حرارت جسم بر نیروی جنبشی)، حجم و فشار، مایعات و گازها)

فیزیولوژی

1. فیزیولوژی پزشکی گایتون، جان ئی هال و مایکل ئی هال، ترجمۀ احمدرضا نیاورانی، تهران: انتشارات آرتین طب، 1399.

(فیزیولوژی غشاء عصب و عضله، قلب، گردش خون، کلیه­ها و مایعات بدن، سلول­های خونی و ایمنی، تنفس، سازماندهی دستگاه عصبی و گیرنده­های حسی، دستگاه عصبی و نوروفیزیولوژی حرکتی و انسجامی، متابولیسم و تنظیم دما، غدد درون­ریز)

فارماکولوژی

1. Katzung & Trevor's Pharmacology Examination and Board Review, Anthony J. Trevor, Bertram G. Katzung, Marieke Knuidering-Hall, Publisher: McGraw Hill LLC, 2018.

(فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک تعیین دوز منطقی و سیر زمانی داروها، مقدمه­ای بر فارماکولوژی سیستم خودکار، داروهای ضد فشار خون، داروهای متسع­کنندۀ عروق و درمان آنژین صدری، داروهای مورد استفاده در نارسایی قلبی، داروهای مورد استفاده در آریتمی­های قلبی، داروهای دیورتیک مدر، پپتیدهای مؤثر بر عروق، مقدمه­ای بر فارماکولوژی داروهای مؤثر بر دستگاه اعصاب، داروهای ضد تشنج، داروهای هوشبری عمومی، بی­حس­کننده­های موضعی.)

* استفاده از کتب فارسی تألیفی که سرفصل آن­ها متناسب با رفرنس­های فوق باشد بلامانع است.                                            

ظرفیت پذیرش دانشگاه­های دولتی

ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون تقریباً هر سال یکسان است و بسیار محدود است. بنابرانین، مطالعۀ جدول زیر که ظرفیت دانشگاه­های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون 1401 را نشان می­دهد، برای داوطلبان راهنمای مفیدی است.

در جدول زیر، ظرفیت پذیرش دوره­های روزانه و شهریه­پرداز هر دانشگاه به تفکیک ذکر شده است:

دانشگاه

ظرفیت روزانه

ظرفیت شهریه­پرداز

اصفهان

3

1

شیراز

3

0

مرکز قلب شهید رجایی

9

0

مشهد

3

0

یزد

3

0

همانطور که در جدول بالا ملاحظه کردید، ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون اندک است و تقریباً ظرفیتی برای دانشجویان شهریه­پرداز نیز در نظر گرفته نشده است؛ جز دانشگاه اصفهان. البته کم بودن ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون این حُسن را دارد که فارغ­التحصیلان این مقطع بلافاصله جذب بازار کار می­شوند و بازار کار این رشته اشباع نشده است. از طرف دیگر، قطعاٌ داوطلبانی که با برنامه­ریزی دقیق به مطالعۀ منابع درست بپردازند و به موقع با تست­زنی و مطالعۀ نمونه سؤالات مطالب را در ذهن خود تثبیت کنند، شانس موفقیت بیشتری خواهند داشت.

توصیه ما به شما داوطلبانی که قصد دارید با کسب رتبۀ بالا در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود قبول شوید این است که با استفاده از خدمات مشاوره آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی شانس موفقیت خود را افزایش دهید. کادر مشاوره ما [لینک مشاوره] با سال­ها تجربه در این زمینه، در تمامی مراحل در کنار شما خواهند بود تا بهترین و صحیح­ترین برنامه­ریزی مطالعاتی را داشته باشید و به راحتی جزوات خلاصه [لینک جزوات] و نمونه سؤالات [لینک نمونه سؤالات] مورد نیاز خود را تهیه کنید. از سوی دیگر ما این امکان را برای شما فراهم کرده­ایم که با رتبه­های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­های پیش نیز گفت­وگو کنید و سؤالات خود را بپرسید. [مشاوره با رتبه ­های برتر]

در پایان، ذکر این نکته ضروری است که برای تضمین قبولی در دانشگاه مورد نظرتان، علاوه بر این که کنکور کارشناسی ارشد را با موفقیت پشت سر می­گذارید، در هنگام انتخاب رشته نیز باید دقت کافی داشته باشید؛ چرا که انتخاب رشته – محل­های مناسب و درست تا حد زیادی شانس شما را برای قبولی در مقطع کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون افزایش می­دهد. ما در آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی با کادر مشاوران مجرب و باتجربۀ خود، در مرحلۀ انتخاب رشته نیز همراه شما خواهیم بود و با توجه به تراز و رتبۀ شما در آزمون کارشناسی ارشد 1402، مناسب­ترین رشته – محل­ها را برای شما انتخاب خواهیم کرد تا شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه مورد علاقۀ خود داشته باشید. [لینک مشاوره] همچنین شما می­توانید از تجارب ارزشمند رتبه­های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­های پیش نیز استفاده کنید. [مشاوره با رتبه ­های برتر]

فرصت­های شغلی و بازار کار

متخصص تکنولوژی گردش خون و فارغ­التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد این رشته خیلی زود جذب بازار کار می­شوند و شرایط کاری مساعدی برای آن­ها وجود دارد؛ چرا که سالانه در حدود پنجاه هزار عمل جراحی قلب در کشور ما انجام می­گیرد و سیستم بهداشت کشور با کمبود نیروهای متخصص تکنولوژی گردش خون مواجه است. فارغ­التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون در کنار سایر اعضای تیم جراحی قلب به فعالیت می­پردازند. وظیفۀ اصلی این متخصصان این است که در طول جراحی با به کارگیری دستگاه­های مخصوص، جریان خون اکسیژنه را به اعضا و بافت­های بدن برسانند تا عملکرد طبیعی بدن بیمار حفظ شود. متخصصان تکنولوژی گردش خون برای انجام این کار باید از تجربۀ لازم و دانش کافی در رابطه با فیزیولوژی قلب، سیستم گردش خون و رگ­های بدن و البته کارکرد اعضای حیاتی بدن برخوردار باشند.

در جدول زیر به برخی از موقعیت­کاری متخصصان تکنولوژی گردش خون اشاره شده است:

Screenshot_120.png

در پایان، امیدواریم این مقاله برای شما داوطلبان عزیز کنکور کارشناسی ارشد تکنولوژی گردش خون مفید و راهگشا باشد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ­های مختلف از جمله برنامه­ریزی تحصیلی، معرفی منابع، ظرفیت پذیرش رشتۀ مورد علاقه خود و سایر موارد می­توانید با بخش مشاوره آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی در ارتباط باشید. [لینک مشاوره] و همچنین از خدمات متنوع ما از جمله مشاوره با رتبه­های برتر [لینک مشاوره با رتبه­ های برتر]، مشاوره انتخاب رشته [لینک مشاوره]، ارائۀ جزوات خلاصۀ دروس [لینک جزوات] و نمونه سؤالات [لینک نمونه سؤالات]  نیز بهره­­مند شوید. 

 

 

آشنایی با مشاور این رشته:

  • مشاور: فاطمه عبدالرسول
  • مقطع تحصیلی: ارشد تکنولوژی گردش خون (پرفیوژن)
  • دانشگاه محل تحصیل: علوم پزشکی ایران
  • وضعیت تحصیل: در حال تحصیل

رتبه های کسب شده:

  • رتبه ۲ ارشد تکنولوژی گردش خون
  • بیش از ۲ سال سابقه مشاوره ارشد

انتخاب زمان مشاوره

  • قابل رزرو می باشد
  • قبلا رزرو شده است
  • در حال رزرو توسط شخص دیگر می باشد

روز مشاوره : 1403/05/06

روز مشاوره : 1403/05/07

روز مشاوره : 1403/05/13

روز مشاوره : 1403/05/14

روز مشاوره : 1403/05/20

روز مشاوره : 1403/05/21

روز مشاوره : 1403/05/27

روز مشاوره : 1403/05/28

مجموع قابل پرداخت : 0 تومان
تعداد انتخاب شده : 0

جهت رزرو پکیج مشاوره لطفا موارد ذیل را انتخاب کنید:

مدت زمان مشاوره (ماه): -
دفعات مشاوره در هر ماه: -
تعداد کل جلسات پکیج: -
هزینه هر جلسه مشاوره: 200,000 تومان
جمع کل: -
جمع کل تخفیف برای شما: -   (-)
مبلغ نهایی جهت پرداخت: -
نام کلاس
هزینه
وضعیت
فیزیولوژی
1,500,000 تومان
نام وبینار
هزینه
عملیات
وضعیت
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
450,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره دیپ لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره ماشین لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره پایتون )
150,000 تومان
در حال ثبت نام

نظرات شما

ممنون بابت وبينارتون🌸 امكان دانلود ولينار يا مشاهده مجدد وبينار هس؟
avatar
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
مصطفی رجب زاده
عالی بود.
avatar
مرور آخر زبان انگلیسی
ندا فتوحی تفتی
عالی و خیلی کامل و مفید بود🙏
avatar
مرور آخر بیوشیمی
فاطمه
عالی ممنونم
avatar
مرور آخر فیزیولوژی
میترا
ممنون خوب بود
avatar
مرور آخر فیزیک عمومی
fard
عالی بود
avatar
مرور آخر فیزیک عمومی
...
عالی
avatar
مرور آخر داخلی و جراحی
نرگس
با تشکر. جمع‌بندی خوبی بود. سرعت بیان مطالب کمی بیشتر باشه بهتره
avatar
مرور آخر داخلی و جراحی
یگانه مهماندوست
عالی بود به یک سری نکات اشاره کردن که من نخونده بودم امیدوارم واسه بقیه دروس هم همین طور پوشش دهی عالی داشته باشید ممنون ازتون
avatar
مرور آخر داخلی و جراحی
بی گرد
بسیار بسیار عالی و کاربردی بود. خسته نباشید میگم به مدرس عزیز و تیم شما که این فرصت رو در اختیار ما گذاشتین🤍
avatar
مرور آخر داخلی و جراحی
مرضیه
سلام وقت بخیر خیلییییییی عالی بود فقط کاش سیو میشد😭
avatar
مرور آخر داخلی و جراحی
مبینا
عالی
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آسو محمدی
سلام و عرض خسته نباشید و خداقوت خدمت تمامی کادر اجراییتون... بسیار بسیار شیوا و روان مطالبی ارزشمند رو دراختیارمون گذاشتید و واقعا هرجلسه از شنیدن صحبت های گرانبهاتون به فکر میفتیم و استفاده میکنیم🤌 خسته نباشین🤝
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
متین
سلام عالی بود😍
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
معصومه کریمی
جناب دکتر اولا خداقوت به تیم فوق‌العاده و دوم به خود شخصتون که با حال بیمار هم کارگاه رو به بهترین نحو ممکن اداره کردید واقعا از شرکت و بودن توی خانواده بزرگ فون‌آکادمی نهایت خوشحالی رو دارم و امیدوارم بیشتر ازتون یادبگیرم.
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
امیرمحمد فروتن نیا
وبینار کامل و بی نظیری بود خیلی خوشحالم که در این وبینار شرکت کردم مطالب مفید و کاربردی یاد گرفتم ممنون بابت راهنمایی ها و آموزش تون 🙏🏻❤️
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
زهره شرفی نژاد
بسیار عالی ، پر محتوا و تاثیر گذار بود خدا قوت
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آیدا
توضیحات واضح و کامل بود
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
محمدمتین قهرمان پور

برای درج نظر خود لطفا وارد اکانت شوید.

Loading...
طراح سایت : گروه مانی