رشته تحصیلی : کارشناسی ارشد تصویر برداری پزشکی

نوع آزمون: وزارت بهداشت
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
ظرفیت پذیرش سال ۱۴۰2 :
روزانه 21 نفر
شهریه پرداز 3 نفر
دانشگاه آزاد ۰ نفر

کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی

رشتۀ «فناوری تصویربرداری پزشکی» از جمله تخصص­های میان­ رشته ­ای محسوب می­شود که متخصصان این رشته در جهت تشخیص و درمان بیماری­ ها از قسمت­ های مختلف بدن عکس­برداری می­کنند. امروزه تکنیک­ ها و پروتکل­ های مختلف تصویربرداری در تشخیص بیماری­ ها اهمیت بسزایی دارد و به پزشکان کمک می­کند که با توجه به نوع و مرحلۀ بیماری بهترین روند درمانی را انتخاب کنند؛ بنابراین رشتۀ فناوری تصویربرداری پزشکی از رشته­ های پرمتقاضی محسوب می­شود و رقابت تنگاتنگی میان داوطلبان برقرار است.

در مقالۀ زیر به معرفی کلی رشتۀ فناوری تصویربرداری پزشکی پرداخته ­ایم و در رابطه با شرایط لازم برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1402 رشتۀ فناوری تصویربرداری پزشکی صحبت شده است. داوطلبان عزیز پس از مطالعۀ مقاله برای به دست آوردن اطلاعات دقیق ­تر و راهکار­های متناسب با شرایط تحصیلی خودشان، می­توانند با کارشناسان مجرب ما در بخش مشاورۀ آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی تماس بگیرند. همچنین شما می­توانید از سایر خدمات ما از جمله مشاوره با رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش، تهیۀ جزوات خلاصه و نمونه سؤالات نیز بهره ­مند شوید.

رشته­ های مجاز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی

داوطلبان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی باید توجه داشته باشند که برخلاف برخی از رشته ­های کارشناسی ارشد علوم پزشکی و پیراپزشکی، مدارک تحصیلی قابل پذیرش برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی از تنوع نسبتاً خوبی برخوردار است و داوطلبان رشته­ های دیگر نیز می­توانند در مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ فناوری تصویربرداری پزشکی به تحصیل بپردازند.

 در جدول زیر مدارک کارشناسی قابل پذیرش برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ فناوری تصویربرداری پزشکی ذکر شده است.

رشتۀ امتحانی

مدارک مورد پذیرش

فناوری تصویربرداری پزشکی

کارشناسی رشته ­های فیزیک (کلیۀ گرایش ­ها)، تکنولوژی پرتوشناسی، تکنولوژی پزشکی هسته ­ای، تکنولوژی پرتودرمانی، مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک)، مهندسی هسته ­ای، مهندسی پزشکی (گرایش بالینی)

برای دریافت اطلاعات دقیق­ تر در زمینۀ رشته ­های مجاز برای ورود به مقطع کارشناسی فناوری تصویربرداری پزشکی می­توانید با بخش مشاوره ما در در تماس باشید و از مورد قبول بودن مدرک تحصیلی خود اطمینان حاصل کنید.

منابع امتحانی آزمون کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی

پیش از آن که منابع امتحانی مورد نیاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی را معرفی کنیم، در جدول زیر به صورت مختصر نام و ضریب هر یک از دروس امتحانی را ذکر کرده­ایم تا شما با سرفصل­ های امتحانی رشتۀ مورد علاقۀ خود بیش­تر آشنا شوید:

رشتۀ امتحانی

دروس امتحانی و ضرایب مربوطه

فیزیک عمومی

ریاضی عمومی

فیزیک هسته­ای و اتمی

فیزیک پرتوشناسی تشخیصی

تکنیک­های تصویربرداری پزشکی 

فیزیولوژی

آناتومی

زبان عمومی

فناوری تصویربرداری پزشکی

2

2

2

2

1

1

1

3

برای هر یک از دروس بالا منابعی از سوی سازمان سنجش توصیه شده است که ما در ادامۀ مقاله آن­ها را ذکر خواهیم کرد. هرچند آگاهی از این منابعی که از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شده است ضروری است؛ اما این منابع اکثراً حجیم هستند و در طول یک سال زمانی که شما برای مطالعۀ دروس خود دارید حتی مرور سطحی این منابع نیز نیازمند صرف وقت و انرژی بسیار است. از سوی دیگر، رشتۀ فناوری تصویربرداری پزشکی از جمله رشته ­های دشوار و پرچالش محسوب می­شود. چرا که داوطلبان این رشته باید تسلط بالایی بر مفاهیم ریاضی و فیزیک داشته باشند و همزمان باید به خوبی با آناتومی بدن و مباحث زیست­شناسی نیز آشنا باشند. بنابراین، انتخاب درست منابع یکی از ضروری­ترین گام­ها برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد این رشته است.

توصیۀ ما این است که با انتخاب جزوات خلاصه­ ای که گروه آموزشی با تجربۀ ما در آموزشگاه آنلاین کنکور کارشناسی ارشد فون آکادمی برای شما تدارک دیده ­اند، در بازۀ زمانی بسیار کوتاه­تری مطالب را به صورت طبقه­ بندی و خلاصه­ شده مطالعه کنید. جزوات خلاصۀ فون آکادمی از بهترین منابع موجود در بازار هستند؛ چرا که نسبت به منابع اصلی حجم کم­تری دارند اما همۀ مطالب و نکات مهم را پوشش داده ­اند و زبانی ساده و روان دارند که داوطلب برای فهم مطالب دچار مشکل نمی­شود. شما می­توانید با تماس با بخش مشاوره آموزشگاه فون آکادمی اطلاعات بیشتری دربارۀ جزوات خلاصۀ رشتۀ فناوری تصویربرداری پزشکی به دست آورید و همچنین سؤالات خود را از رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش بپرسید و از تجارب آن­ها استفاده کنید.

آنچه که پس از انتخاب صحیح منابع و جزوات اهمیت دارد نحوۀ مطالعۀ مطالب به گونه ­ای است که مطالب در ذهن شما تثبیت شود. این امر مستلزم آشنایی با نحوۀ تثبیت مطالب در ذهن و برنامه ­ریزی دقیق و واقع­ بینانه است. توصیۀ ما در آموزشگاه آنلاین فون آکادمی این است که پس از مطالعۀ جزوات خلاصه ­شدۀ فون آکادمی با برنامه­ ریزی صحیح برای مرور و همچنین استفاده از نمونه سؤالات و تست زدن بر مباحث تسلط کافی پیدا کنند. البته انتخاب صحیح نمونه سؤالات نیز اهمیت دارد و بهتر است از نمونه سؤالات و تست­ هایی استفاده کنید که توسط افراد مجرب و حرف ه­ای تألیف شده ­اند که با نحوۀ طراحی سؤالات کنکور ارشد آشنایی کافی دارند. به همین منظور، همکاران ما در آموزشگاه آنلاین کنکور کارشناسی ارشد فون آکادمی علاوه بر جزوات خلاصۀ دروس، جزوات نمونه سؤالات را نیز برای شما گردآوری و تألیف کرده ­اند و برای اطلاع از چگونگی تهیۀ این نمونه سؤالات می­توانید با ما در تماس باشید.

منابع امتحانی آزمون ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی

درس مربوطه

منبع

فیزیک عمومی

1. مبانی فیزیک (جلد 1): مکانیک و گرما، دیوید هالیدی و رابرت رزنیک و جرل واکر، ترجمۀ محمد عابدینی و محمدرضا جلیلیان نصرتی، تهران: انتشارات صفار، 1399.

2. مبانی فیزیک (جلد 2): الکتریسیته و مغناطیس، دیوید هالیدی و رابرت رزنیک و جرل واکر، ترجمۀ محمد عابدینی و محمدرضا جلیلیان نصرتی، تهران: انتشارات صفار، 1399.

3. مبانی فیزیک (جلد 3): شاره­ها، موج­ها، لیزر و فیزیک جدید، دیوید هالیدی و رابرت رزنیک و جرل واکر، ترجمۀ محمد عابدینی و محمدرضا جلیلیان نصرتی، تهران: انتشارات صفار، 1401.

4. مبانی فیزیک (جلد 4): اپتیک و فیزیک نوین، دیوید هالیدی و رابرت رزنیک و جرل واکر، ترجمۀ نعمت الله گلستانیان و محمود بهار، تهران: نشر مبتکران، 1396.

ریاضی عمومی

1. حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی، جورج توماس و راس فینی، ترجمۀ مهدی بهزاد، سیامک کاظمی و علی کافی، تهران: مرکز نشر دانشگاهی، 1401.

2. حساب دیفرانسیل و انتگرال با هندسه تحلیلی، لویی لیت هولد، ترجمۀ علی اکبر عالم زاده، تهران: علوم نوین، 1393.

فیزیک هسته­ای و اتمی

1. آشنایی با فیزیک هسته‌ای، کنت کرین، ترجمۀ محمدابراهیم ابوکاظمی و منیژه رهبر، تهران: مرکز نشر دانشگاهی، چ نهم، 1395.

2. فیزیک جدید، کنت کرین، ترجمۀ منیژه رهبر، بهرام معلمی، تهران: مرکز نشر دانشگاهی، چ چهارم، 1388.

فیزیک پرتوشناسی تشخیصی

1. The Physics of Diagnostic Imaging, David Dowsett, Patrick A Kenny, R Eugene Johnston, Publisher: ‎ CRC Press; 2nd Ed, 2006.

2. The Essential Physics of Medical Imaging, Jerrold T. Bushberg, J. Anthony Seibert, Edwin M. Leidholdt Jr., Publisher: LWW; Third, Ed, 2011.

3. Christensen's Physics of Diagnostic Radiology, Curry, Thomas S., James E. Dowdey, Jr. Murry, Robert C., Publisher: ‎ Lea & Febiger; Subsequent, 1990.

تکنیک­های تصویربرداری پزشکی 

1. Merrill's Atlas of Radiographic Positioning and Procedures, Jeannean Hall Rollins, Bruce W., Tammy Curtis, Publisher: Mosby; 15th Ed, 2022.

2. Step by Step CT scan, D Karthikeyan, Deepa Chegu, Publisher: Jaypee Brothers Medical Publishers; 1st Ed, 2005.

3. MRI Parameters and Positioning, Emil Reif, Torsten B Moller, Publisher: Thieme, 2003.

فیزیولوژی

1. فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال، جان ای. هال، مایکل هال، پروین بابایی و همکاران، تهران: ارجمند، 1399.

آناتومی

1. آناتومی گری برای دانشجویان، ریچارد درک، وگل و آدام میچل، ترجمۀ غلامرضا حسن­زاده و همکاران، تهران: نشر ابن سینا، 1401.

ظرفیت پذیرش دانشگاه­ های دولتی

ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی تقریباً هر سال یکسان است و شاید برخی مواقع ظرفیت یک یا دو دانشگاه کمی کم یا زیاد شود. بنابرانین، مطالعۀ جدول زیر که ظرفیت دانشگاه ­های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی 1401 را نشان می­دهد، برای داوطلبان راهنمای مفیدی است.

در جدول زیر، ظرفیت پذیرش دوره ­های روزانه و شهریه ­پرداز هر دانشگاه به تفکیک ذکر شده است:

دانشگاه

ظرفیت روزانه

ظرفیت شهریه­پرداز

اصفهان

3

0

اهواز

3

0

ایران

3

0

تبریز

3

0

تهران

3

0

مشهد

3

0

همانطور که در جدول بالا ملاحظه کردید، ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی بسیار محدود است و حتی ظرفیتی برای دانشجویان شهریه ­پرداز نیز در نظر گرفته نشده است. البته داوطلبانی که با برنامه ­ریزی دقیق به مطالعۀ منابع درست بپردازند و به موقع با تست­زنی و مطالعۀ نمونه سؤالات مطالب را در ذهن خود تثبیت کنند، قطعاً شانس موفقیت بیشتری خواهند داشت.  

توصیه ما به شما داوطلبانی که قصد دارید با کسب رتبۀ بالا در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود قبول شوید این است که با استفاده از خدمات مشاوره آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی شانس موفقیت خود را افزایش دهید. کادر مشاوره ما با سال­ها تجربه در این زمینه، در تمامی مراحل در کنار شما خواهند بود تا بهترین و صحیح ­ترین برنامه­ ریزی مطالعاتی را داشته باشید و به راحتی جزوات خلاصه و نمونه سؤالات مورد نیاز خود را تهیه کنید. از سوی دیگر ما این امکان را برای شما فراهم کرده­ ایم که با رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال ­های پیش نیز گفت ­وگو کنید و سؤالات خود را بپرسید.

در پایان، ذکر این نکته ضروری است که برای تضمین قبولی در دانشگاه مورد نظرتان، علاوه بر این که کنکور کارشناسی ارشد را با موفقیت پشت سر می­گذارید، در هنگام انتخاب رشته نیز باید دقت کافی داشته باشید؛ چرا که انتخاب رشته – محل­ های مناسب و درست تا حد زیادی شانس شما را برای قبولی در مقطع کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی افزایش می­دهد. ما در آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی با کادر مشاوران مجرب و باتجربۀ خود، در مرحلۀ انتخاب رشته نیز همراه شما خواهیم بود و با توجه به تراز و رتبۀ شما در آزمون کارشناسی ارشد 1402، مناسب­ترین رشته – محل ­ها را برای شما انتخاب خواهیم کرد تا شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه مورد علاقۀ خود داشته باشید. همچنین شما می­توانید از تجارب ارزشمند رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش نیز استفاده کنید.

فرصت ­های شغلی و بازار کار

رشتۀ فناوری تصویربرداری پزشکی دانشی میان­ رشته ­ای است که به مطالعه و بررسی و ابداع روش ­ها و تکنیک­ های تصویربرداری از قسمت­ های مختلف بدن بیماران می­پردازد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ فناوری تصویربرداری پزشکی در دوران تحصیل خود مبانی فیزیک، مهندسی دستگاه ­های تصویربرداری و آناتومی بدن را می­آموزند و با انواع اشعه­ ها و کاربردهای آن­ها برای تصویربرداری آشنا می­شوند.

امروزه و با پیشرفت علوم میان­ رشته ­ای، در حیطۀ پزشکی نیز دگرگونی­ های عظیمی حاصل شده است و هر روزه از ابزارها و تکنیک­ های پیشرفته ­تر و دقیق­ تری برای تشخیص و درمان بیماری­ ها استفاده می­شود. بنابراین، فارغ ­التحصیلان رشته ­هایی نظیر فناوری تصویربرداری پزشکی در سال ­های آتی می­توانند نقش پررنگی در پیشرفت­ه ای علم پزشکی ایفا کنند و از آن جایی که روز به روز ارتباط بیشتری میان حوزه­ های مختلف فناوری و علم پزشکی به وجود می­آید، این افراد از آیندۀ شغلی مناسبی برخوردار هستند.

در پایان، امیدواریم این مقاله برای شما داوطلبان عزیز کنکور کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی مفید و راه گشا باشد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ­های مختلف از جمله برنامه ­ریزی تحصیلی، معرفی منابع، ظرفیت پذیرش رشتۀ مورد علاقه خود و سایر موارد می­توانید با بخش مشاوره آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی در ارتباط باشید. و همچنین از خدمات متنوع ما از جمله مشاوره با رتبه­ های برتر، مشاوره انتخاب رشته، ارائۀ جزوات خلاصۀ دروس و نمونه سؤالات نیز بهره­­ مند شوید. 

آشنایی با مشاور این رشته:

  • مشاور: سرکار خانم زهرا رضایی
  • مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
  • وضعیت تحصیل: مشغول به تحصیل

رتبه های کسب شده:

  • رتبه 7 ارشد فیزیک پزشکی
  • بیش از 2 سال سابقه مشاوره

انتخاب زمان مشاوره

  • قابل رزرو می باشد
  • قبلا رزرو شده است
  • در حال رزرو توسط شخص دیگر می باشد
هیچ وقت مشاوره‌ای یافت نشد!

جهت رزرو پکیج مشاوره لطفا موارد ذیل را انتخاب کنید:

مدت زمان مشاوره (ماه): -
دفعات مشاوره در هر ماه: -
تعداد کل جلسات پکیج: -
هزینه هر جلسه مشاوره: 200,000 تومان
جمع کل: -
جمع کل تخفیف برای شما: -   (-)
مبلغ نهایی جهت پرداخت: -
نام کلاس
هزینه
وضعیت
فیزیولوژی
1,500,000 تومان
تشریح عمومی (آناتومی)
1,900,000 تومان
فیزیک عمومی
1,000,000 تومان
فیزیک هسته ای اتمی
1,250,000 تومان
ریاضی عمومی
1,500,000 تومان
آناتومی
1,900,000 تومان
نام وبینار
هزینه
عملیات
وضعیت
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
450,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره دیپ لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره ماشین لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره پایتون )
150,000 تومان
در حال ثبت نام

نظرات شما

ممنون بابت وبينارتون🌸 امكان دانلود ولينار يا مشاهده مجدد وبينار هس؟
avatar
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
مصطفی رجب زاده
عالی بود.
avatar
مرور آخر زبان انگلیسی
ندا فتوحی تفتی
عالی ممنونم
avatar
مرور آخر فیزیولوژی
میترا
ممنون خوب بود
avatar
مرور آخر فیزیک عمومی
fard
عالی بود
avatar
مرور آخر فیزیک عمومی
...
عالی بود
avatar
جنرال MRI
مجتبی مازوساز
عالی
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آسو محمدی
سلام و عرض خسته نباشید و خداقوت خدمت تمامی کادر اجراییتون... بسیار بسیار شیوا و روان مطالبی ارزشمند رو دراختیارمون گذاشتید و واقعا هرجلسه از شنیدن صحبت های گرانبهاتون به فکر میفتیم و استفاده میکنیم🤌 خسته نباشین🤝
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
متین
سلام عالی بود😍
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
معصومه کریمی
جناب دکتر اولا خداقوت به تیم فوق‌العاده و دوم به خود شخصتون که با حال بیمار هم کارگاه رو به بهترین نحو ممکن اداره کردید واقعا از شرکت و بودن توی خانواده بزرگ فون‌آکادمی نهایت خوشحالی رو دارم و امیدوارم بیشتر ازتون یادبگیرم.
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
امیرمحمد فروتن نیا
وبینار کامل و بی نظیری بود خیلی خوشحالم که در این وبینار شرکت کردم مطالب مفید و کاربردی یاد گرفتم ممنون بابت راهنمایی ها و آموزش تون 🙏🏻❤️
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
زهره شرفی نژاد
بسیار عالی ، پر محتوا و تاثیر گذار بود خدا قوت
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آیدا
توضیحات واضح و کامل بود
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
محمدمتین قهرمان پور

برای درج نظر خود لطفا وارد اکانت شوید.

Loading...
طراح سایت : گروه مانی