رشته تحصیلی : کارشناسی ارشد مجموعه مامایی

نوع آزمون: وزارت بهداشت
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
ظرفیت پذیرش سال ۱۴۰2 :
روزانه 65 نفر
شهریه پرداز 23 نفر
دانشگاه آزاد ۰ نفر

کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی

مجموعۀ مامایی، زیرشاخه ­ای از رشته ­های علوم پزشکی است که هدف آن تعلیم و تربیت نیروهایی متخصص و متعهد در راستای تأمین سلامت و بهداشت مادران و نوزادان است. دارندگان مدرک کارشناسی این رشته و رشته ­های مرتبط می ­توانند با شرکت و قبولی در آزمون کارشناسی ارشد در مقطع بالاتر و در یکی از دو گرایش این رشته به ادامۀ تحصیل بپردازند و بعدها به عنوان متخصص با شرایط بهتری وارد بازار کار بشوند. لازم به ذکر است که تنها متقاضیان خانم می­توانند در این رشته به تحصیل بپردازند.

در مقالۀ زیر به تفصیل همۀ نکات و مطالب مورد نیاز برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی 1402 را در اختیار شما خواهیم گذاشت تا با آمادگی هرچه بیشتر این آزمون را پشت سر بگذارید. همچنین آموزشگاه آنلاین فون آکادمی با ارائۀ خدمات مختلف از جمله مشاوره با رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد، معرفی منابع آزمون کارشناسی ارشد و تهیۀ جزوات آموزشی و نمونه سؤالات، در همۀ مراحل، از آغاز تا پایان همراه شماست.

گرایش­های کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی

مقطع کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی به دو زیرشاخه و گرایش مختلف تقسیم می­شود که در جدول زیر گرایش­ های مندرج در دفترچۀ راهنمای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته ­های گروه پزشکی سال 1401 و همچنین مدرک تحصیلی مورد نیاز و شرایط خاص برای پذیرش در هر یک از این گرایش ­ها ذکر شده است.

مجموعۀ مامایی

رشتۀ امتحانی

مدارک مورد پذیرش

مامایی

کارشناسی مامایی، پرستار ماما

مشاوره در مامایی

کارشناسی مامایی

اگر جدول بالا را با دقت مطالعه کرده باشید، حتماً متوجه شده ­اید که تنها دارندگان مدرک کارشناسی مرتبط با مامایی می­توانند در مقطع کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی ادامه تحصیل دهند.

در قسمت پایانی این مقاله، ما برای آشنایی هر چه بیش­تر شما با زیرشاخه­ های مختلف رشتۀ مجموعۀ مامایی، گرایش­ های ذکر شده را به صورت مختصر معرفی کرده ­ایم. البته برای کسب اطلاعات دقیق ­تر می­توانید با همکاران ما در مرکز مشاورۀ آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی در تماس باشید. مشاوران مجرب ما با توجه به شرایط تحصیلی، استعداد و روحیۀ شما بهترین و مناسب­ ترین گرایش را برای شما انتخاب می­کنند و امکان مشاوره گرفتن از رتبه ­های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش را نیز برای شما فراهم کرده ­ایم. چرا که در مسئلۀ انتخاب رشته، مسائلی از قبیل علاقه، استعداد و شرایط خاص هر داوطلب از اهمیت بالایی برخوردار است و باید مورد توجه قرار بگیرد؛ بنابراین به شما پیشنهاد می­کنیم به غیر از مطالعۀ مطالب این مقاله و آشنایی کلی با هر گرایش، برای انتخاب رشته ­ای دقیق و متناسب با شرایط فردی خودتان با مشاوران مجرب ما تماس بگیرید.

منابع امتحانی آزمون کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی

 

پیش از آن که به معرفی منابع امتحانی مورد نیاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی بپردازیم برای آشنایی کلی شما، در جدول زیر به صورت مختصر نام و ضریب هر یک از دروس امتحانی را ذکر کرده ­ایم تا شما متناسب با گرایش­ های مورد علاقۀ خود منابع را مطالعه کنید:

مجموعۀ مامایی

 

 

رشتۀ امتحانی

دروس امتحانی و ضرایب مربوطه

بارداری و زایمان و بیماری ­های زنان

بهداشت، تغذیۀ مادر و کودک و تنظیم خانواده

نوزادان و مراقبت­ های مربوطه

جنین ­شناسی

بیماری­ های داخلی و جراحی مربوط به مامایی

روان ­پزشکی در مامایی و اختلالات جنسی

زبان عمومی

مامایی

4

2

2

1

1

0

3

مشاوره در مامایی

3

4

2

0

0

2

3

مرکز سنجش آموزش پزشکی برای جلوگیری از سردرگم شدن داوطلبان، برای هر یک از دروسی که در جدول بالا ذکر شد منابعی معرفی کرده است که در ادامه به این منابع نیز اشاره خواهیم کرد. البته توصیۀ ما به شما داوطلبان و متقاضیان شرکت در کنکور ارشد 1402 این است که از جزوات خلاصه و نمونه سؤالات آموزشگاه آنلاین فون آکادمی استفاده کنید؛ چرا که منابع معرفی ­شده از سوی مرکز سنجش غالباً حجم بالایی دارند و حتی مطالعۀ سطحی هر کدام از آن­ها نیز نیازمند وقت و انرژی زیادی است و چه بسا داوطلبان زمان زیادی برای مطالعۀ این منابع صرف کنند اما باز هم نتیجۀ مطلوبی کسب نکنند.

همچنین، شما می­توانید با استفاده از خدمات مشاورۀ آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی و تجارب رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش بهترین منابع و جزوات مورد نیاز خود را تهیه کنید. جزوات خلاصۀ فون آکادمی از بهترین منابع موجود در بازار هستند؛ چرا که نسبت به منابع اصلی حجم کم­تری دارند اما همۀ مطالب و نکات مهم را پوشش داده ­اند؛ زبانی ساده و روان دارند که داوطلب برای فهم مطالب دچار مشکل نمی­شود و از همه مهم­تر توسط افراد مجرب و حرفه ­ای تألیف شده ­اند که با نحوۀ طراحی سؤالات کنکور ارشد آشنایی کافی دارند.

 

منابع امتحانی آزمون ارشد مجموعۀ مامایی

درس مربوطه

منبع

بارداری و زایمان و بیماری های زنان

1. Williams Obstetrics, Barbara Hoffman, Brian Casey & et al, Publisher: Mc Graw-Hill, 2020.

2. Myles Textbook for Midwives, Jayne E. Marshall & Maureen D. Raynor, Publisher: Elsevier, 2020. (فصل­های 8، 10، 16 و 17)

3. Speroff's Clinical Gynecologic Endocrinology and Infertility, Hugh S Taylor, Lubna Pal & et al, Publisher: Lippincott Williams & Wilkins (LWW), 2020.

4. بیماری­های زنان برک و نواک، جاناتان اس برک و دبورا ال.برک، ترجمۀ بهرام قاضی جهانی، تهران: انتشارت گلبان، 1399.

بهداشت، تغذیۀ مادر و کودک و تنظیم خانواده

1. Williams Obstetrics, Barbara Hoffman, Brian Casey & et al, Publisher: Mc Graw-Hill, 2020.

(بخش تنظیم خانواده و مراقبت­های دوران بارداری و بعد از زایمان)

2. Speroff's Clinical Gynecologic Endocrinology and Infertility, Hugh S Taylor, Lubna Pal & et al, Publisher: Lippincott Williams & Wilkins (LWW), 2020.

3. Parks Textbook of Preventive and Social Medicine, K. Park, Publisher: Banarasidas Bhanot, 2019.

4. Nelson Textbook of Pediatrics, Robert M. Kliegman, Joseph St. Geme, Publisher: Elsevier, 2020.

5. کلیۀ دستورالعمل­های کشوری مرتبط (آخرین ویرایش)

6. مشاوره، بهداشت خانواده، باروری و شاخص­های سلامت (آخرین ویرایش)

7. کتاب جامع بهداشت عمومی، جلد 3، حسین حاتمی و دیگران، تهران: انتشارات ارجمند، 1398.

نوزادان و مراقبت­ های مربوطه

1. Nelson Textbook of Pediatrics, Robert M. Kliegman, Joseph St. Geme, Publisher: Elsevier, 2020.

2. Myles Textbook for Midwives, Jayne E. Marshall & Maureen D. Raynor, Publisher: Elsevier, 2020. (فصل­های 28 و 29)

3. کلیۀ دستورالعمل­های کشوری مرتبط (آخرین ویرایش)

جنین ­شناسی

1. Langman's Medical Embryology, T. W. Sadler, Publisher: Wolters Kluwer Health, 2022.

بیماری­ های داخلی و جراحی مربوط به مامایی

1. Williams Obstetrics, Barbara Hoffman, Brian Casey & et al, Publisher: Mc Graw-Hill, 2020.

(بخش بیماری­ های داخلی و جراحی در مامایی)

روان­پزشکی در مامایی و اختلالات جنسی

1. Kaplan and Sadock's Comprehensive Textbook of Psychiatry, Benjamin J. Sadock, Virginia A. Sadock, Pedro Ruiz, Publisher: Wolters Kluwer Health, 2017.

2. بیماری­های زنان برک و نواک، جاناتان اس برک و دبورا ال.برک، ترجمۀ بهرام قاضی جهانی، تهران: انتشارت گلبان، 1399. (فصل های اختلالات جنسی و مشکلات شایع روان­پزشکی)

ظرفیت پذیرش

ظرفیت پذیرش دانشگاه ­ها در مقطع کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی تقریباً هر سال یکسان است و شاید برخی مواقع ظرفیت یک یا دو دانشگاه کمی کم یا زیاد شود. بنابرانین، مطالعۀ جدول زیر که ظرفیت دانشگاه ­های علوم پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری 1402 را نشان می­دهد، برای داوطلبان راهنمای مفیدی است.

در جدول زیر، ظرفیت پذیرش دوره­های روزانه و شهریه­پرداز هر گرایش به صورت کلی ذکر شده است:

مجموعۀ مامایی

گرایش

دانشگاه

روزانه

شهریه ­پرداز

مامایی

اردبیل

3

1

اصفهان

6

2

اهواز

6

2

ایران

4

2

تبریز

3

2

تربیت­مدرس

4

1

تهران

7

3

رفسنجان

3

2

شهرکرد

3

1

شهید بهشتی

7

3

شیراز

4

2

قم

2

2

کاشان

5

1

کردستان

3

1

گناباد

3

2

گیلان

3

2

لرستان

2

2

مشهد

4

2

یاسوج

2

1

مشاوره در مامایی

اراک

3

0

ارومیه

4

1

البرز

3

2

اهواز

6

2

ایران

4

2

بابل

4

2

بوشهر

3

1

تبریز

3

1

زاهدان

3

2

زنجان

3

2

شاهرود

4

2

قزوین

4

2

کرمان

3

2

کرمانشاه

4

2

گلستان

3

2

مازندران

5

2

مشهد

4

2

همدان

4

2

یزد

4

2

همانطور که در جدول بالا نیز ملاحظه می­کنید اکثر گرایش ­های مقطع کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی ظرفیت نسبتاً خوبی دارند و داوطلبان با برنامه ­ریزی درست و به موقع و همچنین مطالعۀ منابع صحیح، از جمله جزوات آموزشی و نمونه سؤالاتی که همکاران ما در آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی برای شما تهیه کرده ­اند، می­توانند در گرایش مورد علاقۀ خود قبول شوند. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای تضمین قبولی در گرایش و دانشگاه مورد نظرتان، علاوه بر این که کنکور کارشناسی ارشد را با موفقیت پشت سر می­گذارید، در هنگام انتخاب رشته نیز باید دقت کافی داشته باشید؛ چرا که انتخاب رشته – محل­ های مناسب و درست تا حد زیادی شانس شما را برای قبولی در گرایش ­های مختلف کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی افزایش می­دهد.

ما در آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی با کادر مشاوران مجرب و باتجربۀ خود، در مرحلۀ انتخاب رشته نیز همراه شما خواهیم بود و با توجه به تراز و رتبۀ شما در آزمون کارشناسی ارشد 1402، مناسب­ترین رشته – محل ­ها را برای شما انتخاب خواهیم کرد تا شانس بیشتری برای قبولی در گرایش و دانشگاه مورد علاقۀ خود داشته باشید. همچنین شما می­توانید از تجارب ارزشمند رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش نیز استفاده کنید.

فرصت ­های شغلی و بازار کار

مجموعۀ مامایی از آن دست رشته ­هایی است که همواره بازار کار نسبتاً خوبی دارد؛ چرا که به طور معمول هر کشوری متناسب با جمعیت خود و به منظور تأمین نیاز عمومی جامعه به خدمات بهداشتی و درمانی به دنبال جذب بهترین نیروهای متخصص در این زمینه است. بنابراین، فارغ ­التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد مجموعۀ مامایی حتی فرصت ­های شغلی بهتری نیز پیش روی خود خواهند داشت و به سرعت جذب بازار کار می­شوند. در ادامۀ مقاله دربارۀ هر یک از دو گرایش مجموعۀ مامایی و فرصت­ های شغلی مرتبط به آن­ها توضیح خواهیم داد.

مامایی

از آن جایی که تخصص ماماها مستقیماً با سلامت مادر و جنین مرتبط است، گرایش «مامایی» از اهمیت بالایی برخوردار است. البته حیطۀ فعالیت ماماها تنها به بخش زایمان طبیعی خلاصه نمی­ شود بلکه ماماها به صورت گسترده در اموری مانند آموزش بهداشت بلوغ به دختران نوجوان، مشاورۀ قبل و بعد از ازدواج، آموزش تنظیم خانواده و مراقبت ­های دوران بارداری نیز فعالیت دارند. داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مامایی باید توجه داشته باشند تنها مطالعۀ دروس و افزایش سطح دانش تخصصی برای انجام وظایف شغل مامایی کفایت نمی­کند. ماماها در حساس­ ترین شرایط به کمک زنان باردار و نوزادان می­آیند؛ بنابراین باید از تجربۀ کاری کافی و صبر و حوصلۀ زیادی نیز برخوردار باشند.

مشاوره در مامایی

گرایش «مشاوره در مامایی» دیگر زیرشاخۀ مجموعۀ مامایی است. فارغ­ التحصیلان این گرایش در زمینه­ های سلامت جنسی، باروری، آمادگی برای دوران بارداری و مراقبت ­های دوران بارداری به عموم مردم آموزش می­دهند و همچنین مسئولیت پژوهش و ارتقای سطح کیفی ارائۀ خدمات مامایی در سطح جامعه نیز بر عهدۀ این گروه است. متخصصان مشاوره در مامایی بر مبنای استانداردهای تعیین شده به ارائۀ خدمات مشاوره می­ پردازند و در صورت لزوم بیماران را به متخصص مربوطه ارجاع می­دهند.

فارغ ­التحصیلان گرایش «مامایی» و «مشاوره در مامایی» در حیطه ­های زیر می­توانند مشغول به کار شوند:

otaq 2

آشنایی با مشاور این رشته:

انتخاب زمان مشاوره

  • قابل رزرو می باشد
  • قبلا رزرو شده است
  • در حال رزرو توسط شخص دیگر می باشد
هیچ وقت مشاوره‌ای یافت نشد!

جهت رزرو پکیج مشاوره لطفا موارد ذیل را انتخاب کنید:

مدت زمان مشاوره (ماه): -
دفعات مشاوره در هر ماه: -
تعداد کل جلسات پکیج: -
هزینه هر جلسه مشاوره: رایگان
جمع کل: -
جمع کل تخفیف برای شما: -   (-)
مبلغ نهایی جهت پرداخت: -
نام وبینار
هزینه
عملیات
وضعیت
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
450,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره دیپ لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره ماشین لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره پایتون )
150,000 تومان
در حال ثبت نام

نظرات شما

ممنون بابت وبينارتون🌸 امكان دانلود ولينار يا مشاهده مجدد وبينار هس؟
avatar
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
مصطفی رجب زاده
عالی بود.
avatar
مرور آخر زبان انگلیسی
ندا فتوحی تفتی
عالی
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آسو محمدی
سلام و عرض خسته نباشید و خداقوت خدمت تمامی کادر اجراییتون... بسیار بسیار شیوا و روان مطالبی ارزشمند رو دراختیارمون گذاشتید و واقعا هرجلسه از شنیدن صحبت های گرانبهاتون به فکر میفتیم و استفاده میکنیم🤌 خسته نباشین🤝
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
متین
سلام عالی بود😍
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
معصومه کریمی
جناب دکتر اولا خداقوت به تیم فوق‌العاده و دوم به خود شخصتون که با حال بیمار هم کارگاه رو به بهترین نحو ممکن اداره کردید واقعا از شرکت و بودن توی خانواده بزرگ فون‌آکادمی نهایت خوشحالی رو دارم و امیدوارم بیشتر ازتون یادبگیرم.
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
امیرمحمد فروتن نیا
وبینار کامل و بی نظیری بود خیلی خوشحالم که در این وبینار شرکت کردم مطالب مفید و کاربردی یاد گرفتم ممنون بابت راهنمایی ها و آموزش تون 🙏🏻❤️
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
زهره شرفی نژاد
بسیار عالی ، پر محتوا و تاثیر گذار بود خدا قوت
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آیدا
توضیحات واضح و کامل بود
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
محمدمتین قهرمان پور

برای درج نظر خود لطفا وارد اکانت شوید.

Loading...
طراح سایت : گروه مانی