رشته تحصیلی : کارشناسی ارشد مجموعه پرستاری

نوع آزمون: وزارت بهداشت
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
ظرفیت پذیرش سال ۱۴۰۲ :
روزانه ۲۰۰ نفر
شهریه پرداز ۱۸۵ نفر
دانشگاه آزاد ۳۲۰ نفر

کارشناسی ارشد پرستاری

پرستاری، زیرشاخه ­ای از رشته­ های علوم پزشکی است که دارندگان مدرک کارشناسی این رشته و رشته ­های مرتبط می­توانند با شرکت و قبولی در آزمون کارشناسی ارشد در مقطع بالاتر و در یکی از چندین گرایش این رشته به ادامۀ تحصیل بپردازند و بعدها به عنوان متخصص با شرایط بهتری وارد بازار کار بشوند.

هر سال کنکور کارشناسی ارشد پرستاری به صورت مشترک با آزمون ارشد وزارت بهداشت برگزار می­شود و داوطلبان می­توانند در هر دو آزمون شرکت کنند. زمان ثبت نام این آزمون در اسفند ماه و از طریق درگاه sanjeshp.ir است.

در مقالۀ زیر به تفصیل همۀ نکات و مطالب مورد نیاز برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد پرستاری 1402 را در اختیار شما خواهیم گذاشت تا با آمادگی هرچه بیشتر این آزمون را پشت سر بگذارید. همچنین آموزشگاه آنلاین فون آکادمی با ارائۀ خدمات مختلف از جمله مشاوره با رتبه­های برتر کنکور کارشناسی ارشد، معرفی منابع آزمون کارشناسی ارشد و تهیۀ جزوات آموزشی و نمونه سؤالات، در همۀ مراحل، از آغاز تا پایان همراه شماست.

گرایش­های کارشناسی ارشد پرستاری

مقطع کارشناسی ارشد پرستاری به زیرشاخه­ ها و گرایش ­های مختلفی تقسیم می­شود که در جدول زیر گرایش­ های مندرج در دفترچۀ راهنمای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته ­های گروه پزشکی سال 1401 و همچنین مدرک تحصیلی مورد نیاز و شرایط خاص برای پذیرش در هر یک از این گرایش ­ها ذکر شده است.

مجموعۀ پرستاری

رشتۀ امتحانی

مدارک مورد پذیرش

روان­پرستاری

کارشناسی پرستاری

پرستاری داخلی – جراحی

کارشناسی پرستاری

پرستاری سلامت جامعه

کارشناسی پرستاری

پرستاری کودکان

کارشناسی پرستاری

پرستاری نظامی

کارشناسی پرستاری

پرستاری مراقبت­های ویژۀ نوزادان *

کارشناسی پرستاری، هوشبری، تکنولوژی اتاق عمل

* (ارائۀ دو سال سابقۀ کار بالینی با مدرک کارشناسی الزامی است. اتباع خارجی (بین ­الملل) مشمول این شرط نیستند.)

پرستاری توانبخشی

کارشناسی پرستاری

پرستاری اورژانس *

کارشناسی پرستاری، فوریت­های پزشکی

* (ارائۀ دو سال سابقۀ کار بالینی با مدرک کارشناسی الزامی است. اتباع خارجی (بین ­الملل) مشمول این شرط نیستند.)

پرستاری مراقبت­ های ویژه *

کارشناسی پرستاری، هوشبری، تکنولوژی اتاق عمل

* (ارائۀ دو سال سابقۀ کار بالینی با مدرک کارشناسی الزامی است. اتباع خارجی (بین­ الملل) مشمول این شرط نیستند.)

پرستاری سالمندان

کارشناسی پرستاری

مدیریت پرستاری *

کارشناسی پرستاری

* (ارائۀ دو سال سابقۀ کار بالینی با مدرک کارشناسی الزامی است. اتباع خارجی (بین ­الملل) مشمول این شرط نیستند.)

اگر جدول بالا را با دقت مطالعه کرده باشید، حتماً متوجه شده ­اید که پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری در برخی گرایش ­ها، علاوه بر مدرک کارشناسی مرتبط، نیازمند ارائۀ گواهی برای حداقل دو سال سابقۀ کار بالینی نیز هست؛ از جمله گرایش­های پرستاری مراقبت­ های ویژۀ نوزادان، پرستاری اورژانس، پرستاری مراقبت­های ویژه و مدیریت پرستاری.

در قسمت پایانی این مقاله، ما برای آشنایی هر چه بیش­تر شما با زیرشاخه­ های مختلف رشتۀ پرستاری، تمامی گرایش­ های ذکر شده را به صورت مختصر معرفی کرده­ایم. البته در انتخاب رشته، مسائلی از قبیل علاقه، استعداد و شرایط خاص هر داوطلب از اهمیت بالایی برخوردار است و باید مورد توجه قرار بگیرد؛ بنابراین به شما پیشنهاد می­کنیم به غیر از مطالعۀ مطالب این مقاله و آشنایی کلی با هر گرایش، برای انتخاب رشته­ ای دقیق و متناسب با شرایط فردی خودتان با مشاوران مجرب ما تماس بگیرید. ما در مرکز مشاورۀ آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی با توجه به شرایط تحصیلی، استعداد و روحیۀ شما بهترین و مناسب­ ترین گرایش را برای شما انتخاب می­کنیم و امکان مشاوره گرفتن از رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش را نیز برای شما فراهم کرده ­ایم.

منابع امتحانی آزمون کارشناسی ارشد پرستاری

پیش از آن که به معرفی منابع امتحانی مورد نیاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد پرستاری بپردازیم برای آشنایی کلی شما، در جدول زیر به صورت مختصر نام و ضریب هر یک از دروس امتحانی را ذکر کرده­ایم تا شما متناسب با گرایش­های مورد علاقۀ خود منابع را مطالعه کنید:

مجموعۀ پرستاری

رشتۀ امتحانی

دروس امتحانی و ضرایب مربوطه

داخلی – جراحی

کودکان

بهداشت مادران و نوزادان

بهداشت جامعه

روان­پرستاری

زبان عمومی

روان­پرستاری

2

2

2

2

4

3

پرستاری داخلی – جراحی

4

2

2

2

2

3

پرستاری سلامت جامعه

2

2

2

4

2

3

پرستاری کودکان

2

4

2

2

2

3

پرستاری نظامی

3

2

2

2

3

3

پرستاری مراقبت­های ویژۀ نوزادان

3

3

3

2

1

3

پرستاری توانبخشی

3

2

2

2

3

3

پرستاری اورژانس

4

2

2

2

2

3

پرستاری مراقبت­های ویژه

4

2

2

2

2

3

پرستاری سالمندان

4

1

1

3

3

3

مدیریت پرستاری

3

2

1

3

3

3

مرکز سنجش آموزش پزشکی برای جلوگیری از سردرگم شدن داوطلبان، برای هر یک از دروسی که در جدول بالا ذکر شد منابعی معرفی کرده است که در ادامه به این منابع نیز اشاره خواهیم کرد؛ اما در هنگام انتخاب منابع و شروع مطالعه بهتر است به این نکته توجه کنید که منابع معرفی­ شده از سوی مرکز سنجش غالباً حجم بالایی دارند و حتی مطالعۀ سطحی هر کدام از آن­ها نیز نیازمند وقت و انرژی زیادی است و چه بسا داوطلبان زمان زیادی برای مطالعۀ این منابع صرف کنند اما باز هم نتیجۀ مطلوبی کسب نکنند.

بنابراین، توصیۀ ما به شما داوطلبان و متقاضیان شرکت در کنکور ارشد 1402 این است که از جزوات خلاصه و نمونه سؤالات آموزشگاه آنلاین فون آکادمی استفاده کنید. جزوات خلاصۀ فون آکادمی از بهترین منابع موجود در بازار هستند؛ چرا که نسبت به منابع اصلی حجم کم­تری دارند اما همۀ مطالب و نکات مهم را پوشش داده ­اند؛ زبانی ساده و روان دارند که داوطلب برای فهم مطالب دچار مشکل نمی­شود و از همه مهم­تر توسط افراد مجرب و حرف ه­ای تألیف شده ­اند که با نحوۀ طراحی سؤالات کنکور ارشد آشنایی کافی دارند. شما می­توانید با استفاده از خدمات مشاورۀ آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی و تجارب رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال ­های پیش بهترین منابع و جزوات مورد نیاز خود را تهیه کنید.

منابع امتحانی آزمون ارشد پرستاری

درس مربوطه

منبع

داخلی و جراحی

1. Brunner and Suddarth's of medical – surgical nursing/ Suzanne C. Smeltzer. Philadelphia: Lippincott Williams and Wilkins, Last Edition.

2. Medical – surgical nursing: clinical management for positive outcomes/ Joyce M Black, Jane Hokanson Hawks. St. Louis: Elsevier Saunders, Last Edition.

3. Phipps’s medical –surgical nursing: health and illness perspectives/ Frances Donovan Monahan … [et. al.]. - St. Louis: Elsevier, Mosby, Last Edition.

کودکان

Wong's nursing care of infants and children/ Marilyn J. Hockenberry, David Wilson. - St. Louis: Mosby, Elsevier, Last Edition.

بهداشت مادران و نوزادان

1. Maternity and women's health care/ Deitra Leonard Lowdermilk, Shannon E. perry. St. Louis: Mosby, Last Edition.

2. Maternal and child health nursing: care of the childbearing and childrearing family/ Adele pillitteri- – Philadelphia: Lippincott Williams and Wilkins, Last Edition

بهداشت جامعه

1. Community and public health nursing/ Marcia Stanhope, Jeannette Lacaster. - 6 th. EdSt. Louis: mosby, Last Edition.

2. Community health nursing: theory and practice/ Claudia M. Smith, Frances A. Manure. Philadelphia: W. B. Saunders, Last Edition

3. پارك، جان اورت (١٩٢٨). درسنامۀ پزشكي پيش­گيري و اجتماعي، مؤلفان جي. اي. پارك.، ك. پاركر، برگردان به فارسي حسين شجاعي تهراني، ويرايش هفدهم، تهران: سماط، آخرين ويرايش.

4. برنامه و راهنمايي ايمن­سازي (جلد 6). تهران: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي معاونت سلامت، آخرين ويرايش

روان ­پرستاری

1. Psychiatric mental health nursing. Katherine M. Fortinash, Patricia A. Holoday Worret– St. Louis: Mosby, Elsevier, Last Edition.

2. Psychiatric mental health nursing. Sheila L. Videbech.7 ed. Philadelphia: Wolters Kluwer. 2017.

3. Mental health Nursing. Linda M. Gorman. Robynn F. Anwar. Phialadelphia.F.A. Davis. 2019.

4. Essentials of Psychiatric mental health nursing. Concepts of care in evidence-based practice. Mary c. Townsend. Karyn I. Morgan. 7 ed Phialadelphia.F.A. Davis. 2017.

ظرفیت پذیرش

ظرفیت پذیرش دانشگاه­ ها در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری تقریباً هر سال یکسان است و شاید برخی مواقع ظرفیت یک یا دو دانشگاه کمی کم یا زیاد شود. بنابرانین، مطالعۀ جدول زیر که ظرفیت دانشگاه ­های علوم پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری 1401 را نشان می­دهد، برای داوطلبان راهنمای مفیدی است.

در جدول زیر، ظرفیت پذیرش دوره­های روزانه و شهریه­ پرداز هر گرایش به صورت کلی ذکر شده است:

مجموعۀ پرستاری

گرایش ­ها

ظرفیت روزانه

ظرفیت شهریه­ پرداز

ظرفیت آزاد

روان­پرستاری

53

19

12

پرستاری داخلی – جراحی

154

68

34

پرستاری سلامت جامعه

43

21

12

پرستاری کودکان

43

17

18

پرستاری نظامی

6

4

_

پرستاری مراقبت­ های ویژۀ نوزادان

20

12

_

پرستاری توانبخشی

4

0

_

پرستاری اورژانس

69

34

_

پرستاری مراقبت­ های ویژه

103

40

11

پرستاری سالمندان

64

23

_

مدیریت پرستاری

19

5

_

همانطور که در جدول بالا نیز ملاحظه می­کنید اکثر گرایش ­های مقطع کارشناسی ارشد پرستاری ظرفیت نسبتاً خوبی دارند و داوطلبان با برنامه ­ریزی درست و به موقع و همچنین مطالعۀ منابع صحیح، از جمله جزوات آموزشی و نمونه سؤالاتی که همکاران ما در آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی برای شما تهیه کرده ­اند، می­توانند در گرایش مورد علاقۀ خود قبول شوند. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای تضمین قبولی در گرایش و دانشگاه مورد نظرتان، علاوه بر این که کنکور کارشناسی ارشد را با موفقیت پشت سر می­گذارید، در هنگام انتخاب رشته نیز باید دقت کافی داشته باشید؛ چرا که انتخاب رشته – محل­ های مناسب و درست تا حد زیادی شانس شما را برای قبولی در گرایش­ های مختلف کارشناسی ارشد پرستاری افزایش می­دهد. ما در آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی با کادر مشاوران مجرب و باتجربۀ خود، در مرحلۀ انتخاب رشته نیز همراه شما خواهیم بود و با توجه به تراز و رتبۀ شما در آزمون کارشناسی ارشد 1402، مناسب­ترین رشته – محل­ ها را برای شما انتخاب خواهیم کرد تا شانس بیشتری برای قبولی در گرایش و دانشگاه مورد علاقۀ خود داشته باشید. همچنین شما می­توانید از تجارب ارزشمند رتبه ­های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش نیز استفاده کنید.

در جدول زیر نیز ظرفیت دانشگاه ­های علوم پزشکی را به تفکیک برای شما آورده­ایم:

دانشگاه

ظرفیت روزانه

ظرفیت شهریه­ پرداز

دانشگاه علوم پزشکی ارتش

6

2

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

4

1

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

5

0

دانشگاه علوم پزشکی البرز

4

1

دانشگاه علوم پزشکی ایران

3

1

دانشگاه علوم پزشکی بقیه ­الله

3

2

دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

4

1

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

4

2

دانشگاه علوم پزشکی زنجان

4

1

دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

4

0

دانشگاه علوم پزشکی سمنان

4

0

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

6

2

دانشگاه علوم پزشکی قم

6

2

دانشگاه علوم پزشکی کردستان

4

1

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

4

2

دانشگاه علوم پزشکی گیلان

3

2

دانشگاه علوم پزشکی لرستان

4

2

دانشگاه علوم پزشکی مازندران

6

2

تکمیل ظرفیت، فرصت طلایی!

نکتۀ دیگری که داوطلبان پس از اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد باید به آن توجه داشته باشند مسئلۀ تکمیل ظرفیت است. اگر پس از اعلام نتایج در رشته – محل دلخواه خود قبول نشده ­اید، شاید همچنان جای امیدواری وجود داشته باشد! متقاضیانی که در رشته – محل­ های انتخابی خود قبول نشده ­اند، می­توانند در مرحلۀ تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شرکت کنند. پس از اعلام نتایج نهایی کنکور وزارت بهداشت، دانشگاه­ های علوم پزشکی ظرفیت­ های خالی خود را در هر رشته و گرایش اعلام و اقدام به پذیرش دانشجو می­کنند؛ برای مثال مهلت تکمیل ظرفیت کنکور سال 1401 از هشتم تا یازهم آذر بود. از آن جایی که مرحلۀ تکمیل ظرفیت فرصت بسیار ارزنده و تعیین­ کننده ­ای برای داوطلبان است، ما زمان و جزئیات تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال 1402را نیز در همین سایت اعلام می­کنیم و داوطلبان برای آگاهی از جزئیات بیشتر می­توانند با کادر مشاوران ما در ارتباط باشند. کارشناسان آموزشگاه آنلاین فون آکادمی پاسخگوی سؤالات شما هستند و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می­دهند.

فرصت­ های شغلی و بازار کار

پرستاری از آن دست رشته ­هایی است که همواره بازار کار نسبتاً خوبی دارد؛ چرا که به طور معمول هر کشوری متناسب با جمعیت خود و به منظور تأمین نیاز عمومی جامعه به خدمات بهداشتی و درمانی به دنبال جذب بهترین نیروهای متخصص در این زمینه است. بنابراین، فارغ ­التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد پرستاری حتی فرصت های شغلی بهتری نیز پیش روی خود خواهند داشت و به سرعت جذب بازار کار می­شوند. این افراد، متناسب با گرایش و تخصص خود در مقطع کارشناسی ارشد می­توانند در بیمارستان­ ها، درمانگاه ­ها، مراکز توانبخشی و نگهداری از سالمندان و مراکز درمان اعتیاد مشغول به کار شوند. البته لازم به ذکر است که فارغ ­التحصیلان کارشناسی ارشد پرستاری این امکان را خواهند داشت که در مراکز آموزشی و پژوهشی، از قبیل دانشگاه­ ها، مراکز تحقیقات و شرکت­ های دانش ­بنیان نیز فعالیت کنند.

معمولاً ساعت کاری پرستاران به صورت تمام وقت است و گاهی اوقات، شب­ ها و در روزهای تعطیل نیز به صورت شیفتی باید سر کار باشند. شرایط محیط کار و حقوق پرستاران با توجه به محل کار، میزان تحصیلات، نوع تخصص و گرایش و سابقۀ کاری با هم متفاوت است. البته تمامی بیمارستان­ های دولتی که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشغول فعالیت هستند ملزم به پرداخت حداقل حقوق سه میلیونی هستند.

در دنیای امروز، افراد برای این که بتوانند در هر شغلی به جایگاه مناسبی برسند و پیشرفت کنند، علاوه بر تحصیلات و مطالعۀ دروس تخصصی، باید مهارت­های دیگری نیز کسب کنند. پرستاران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین، اگر می­خواهید پس از فارغ ­التحصیلی به عنوان پرستاری موفق در محیط کار شناخته شوید توصیه می­کنیم مهارت­ های زیر را نیز در خود تقویت کنید:

1.png

البته باید این حقیقت را نیز در نظر گرفت که پرستاری در ردۀ مشاغل سخت و پرزحمت قرار دارد و پرستاران، با گرایش­ ها و تخصص­ های مختلف، به طور معمول روزانه با تعداد زیادی بیماران بدحال روبرو هستند و همواره در معرض بیماری­های مختلف قرار دارند. از دیگر سختی­ های این شغل فشار کاری بالا، ساعت­ های کار طولانی و حقوق پایین است.

همانطور که در ابتدای این مقاله در بخش گرایش­ های کارشناسی ارشد پرستاری به شما وعده دادیم، اکنون برای آشنایی هر چه بیشتر شما داوطلبان عزیز، هر یک از این گرایش­ها را به صورت مختصر معرفی می­کنیم و در مورد بازار کار و وظایف متخصصان هر یک از گرایش ­ها بیشتر بحث می­کنیم:

روان ­پرستاری

گرایش روان­ پرستاری یکی از گرایش ­های حساس و بسیار مهم در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری است. در این گرایش، دانشجویان با تلفیقی از آموزه ­های مراقبت از بیماران و پرستاری، اصول ارتباطات انسانی و نظریه­ های مختص روان­ پرستاری آشنا می­شوند و در پایان دوره مهارت کافی برای مراقبت از بیمارانی که دچار اختلالات روان­پزشکی، ناتوانی‌های یادگیری و هوشی هستند را به دست می­آورند. علاوه بر این، فارغ ­التحصیلان گرایش روان­پرستاری می­توانند در حوزه­ های آموزشی و پژوهشی نیز فعالیت داشته باشند. 

در نمودار زیر برخی از وظایف متخصصان روان­ پرستاری ذکر شده است:

2.png

پرستاری داخلی - جراحی

گرایش پرستاری داخلی – جراحی از محبوب­ترین گرایش­ ها میان داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد پرستاری است. با توجه به گستردگی دروس این گرایش، فارغ ­التحصیلان گرایش داخلی – جراحی اطلاعات جامعی در در زمینۀ مراقبت­ های بالینی و رشتۀ پرستاری دارند و به همین دلیل این گرایش برای علاقه­ مندان به حوزۀ تدریس و جذب شدن به عنوان اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها گزینۀ مناسبی است.

پرستاران متخصص در زمینۀ پرستاری داخلی – جراحی به وضعیت بیماران بستری­شده در بخش­ های داخلی و جراحی رسیدگی می­کنند و وظیفه دارند با توجه به وضعیت خاص هر بیمار، بهترین شرایط را برای بهبود او فراهم کنند، عارضه­ های احتمالی برای هر بیمار را پیش­بینی کنند و اقدامات دارویی و مراقبتی لازم را انجام دهند.

3.png

پرستاری سلامت جامعه

داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد پرستاری در هنگام انتخاب این گرایش باید توجه داشته باشند که پرستاری سلامت جامعه بر سلامت آحاد جامعه تمرکز دارد. متخصصان پرستاری سلامت جامعه باید قادر باشند با تلفیق دانش پرستاری و سایر علوم مرتبط با بهداشت و سلامت عمومی، مشکلات و نیازهای جامعه در زمینۀ بهداشت و سلامت را شناسایی کنند و با ارائۀ راه­ حل­ های مناسب پاسخ­گوی این نیازها باشند.

فارغ ­التحصیلان این گرایش گزینه­ های شغلی متنوع­ تری پیش­رو دارند و می­توانند در مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستان‌ها، مراکز توانبخشی و نگهداری سالمندان، مدارس و همچنین به عنوان همکاران پزشک خانواده مشغول به کار شوند.

برخی از مهم­ترین و کلیدی­ ترین وظایف پرستاران سلامت جامعه:

5.png

پرستاری کودکان

گرایش پرستاری کودکان یکی از جذاب­ترین و البته دشوارترین گرایش ­های مقطع کارشناسی ارشد پرستاری است؛ چرا که هر قدر روند درمان کودکان و تعامل با آن­ها شیرین و دلپذیر است، به همان میزان نیز حساس و دشوار است. کودکان در بسیاری مواقع نمی­توانند علائم بیماری خود را به درستی بیان کنند و پرستار باید با دقت زیادی وضعیت سلامتی آن­ها را رصد کند. از سوی دیگر، کودکان خردسال و حتی گاهی اوقات نوجوانان زیر هجده سال به درستی از حقوق اولیۀ خود به عنوان شهروند مطلع نیستند و پرستاران باید علاوه بر پیگیری وضعیت سلامت کودک، نیازهای اجتماعی را نیز پوشش دهند.

پرستاران کودک معمولاً در بیمارستان­ ها، مراکز توانبخشی مخصوص کودکان، مدارس و ارگان­هایی از این قبیل مشغول کار می­شوند.

6.png

پرستاری نظامی

گرایش پرستاری نظامی یکی از گرایش­ های جدید در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری است که در تعداد اندکی از دانشگاه­ های کشور و با ظرفیت پذیرش محدود ارائه شده است. وظیفۀ اصلی فارغ ­التحصیلان این گرایش، خدمت در مواقع بحرانی و جنگ­ هاست. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پرستاری نظامی در طول دوران تحصیل مقطع کارشناسی ارشد برای مواجهه با شرایط بحرانی و دشوار آموزش می­بینند؛ به گونه­ ای که در صورت نیاز می­توانند در دشوارترین شرایط و محیط­ های خطرناک مانند مناطق جنگی و تحت فشار زیاد فعالیت کنند. همچنین این افراد به صورت خاص، نحوۀ مقابله با عوارض حمله با عوامل شیمیایی، بیولوژیك، هسته‌ای، نوكلئویك و رادیولوژیك را آموزش می‌بینند.

برخی از مهم­ترین وظایف پرستاران نظامی:

6_1.png

پرستاری مراقبت­ های ویژۀ نوزادان

همانطور که از نام این گرایش نیز پیداست، پرستارانی که در مراقبت­ های ویژۀ نوزادان تخصص دارند، مسئول مراقبت و بهبود وضعیت سلامتی نوزادان نارس و بدحال و همچنین تلاش برای هر چه کم­تر شدن آمار مرگ و میر نوزادان در بخش مراقب­ های ویژه هستند. این پرستاران نیز مانند گرایش پرستاری کودک، شغل بسیار حساس و دشواری دارند؛ چرا که مراقبت از نوزادهای بدحال همواره شرایط پرفشاری برای پرستار ایجاد می­کند و از طرفی صبوری و تعامل مناسب با خانوادۀ این نوزادها و به خصوص مادران­شان نیز از اهمیت ویژه­ای برخوردار است.

7.png

پرستاری توانبخشی

گرایش پرستاری توانبخشی یکی از گرایش­ های نسبتاً جدید در ایران است که تعداد فارغ ­التحصیلان آن اندک و بالطبع بازار کار و تقاضا برای آن زیاد است. این گرایش به منظور ارائۀ خدمات حمایتی و مراقبتی لازم به مصدومین و بیماران کم ­توان جسمی و حرکتی تأسیس شده است. وظیفۀ اصلی این پرستاران رسیدگی و مراقبت از بیماران کم ­توان است، بنابراین علاوه بر دانش تخصصی و مهارت بالا، باید از ویژگی­ های اخلاقی مانند صبر و توانایی در برقراری روابط اجتماعی نیز بهره­ مند باشند تا بتوانند وظایف خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کنند.  

پرستاران توانبخشی علاوه بر این که وضعیت سلامت و سطح زندگی بیماران ناتوان، کم­توان و مبتلا به اختلالات مزمن جسمی را بهبود می ­بخشند و نیازهای پزشکی آنان را برطرف می­کنند، با ارائۀ خدمات آموزشی به بیماران و خانواده ­های آنان سعی دارند که این افراد را به آغوش جامعه بازگردانند.

8.png

پرستاری اورژانس

فارغ ­التحصیلان گرایش پرستاری اورژانس در مواقع بحرانی و وقوع حوادث به مراقبت از افراد مجروح می­پردازند و جان بیماران را نجات می­دهند. پرستاران اورژانس در شرایط ضروری قادر خواهند بود حتی به صورت فردی عمل کنند و وضعیت سلامتی بیمار را تا زمان رسیدن نیروهای دیگر در حالت ثابت نگه دارند. البته این پرستاران در هنگام وقوع حواث و بلایای طبیعی به خوبی قادرند به صورت تیمی و گروهی و با هماهنگی کامل کار کنند و به وضعیت بیماران رسیدگی کنند.

9.png

پرستاری مراقبت­ های ویژه

گرایش پرستاری مراقبت­ های ویژه نیز از حساس­ ترین و دشوارترین گرایش­ های مقطع کارشناسی ارشد پرستاری است؛ زیرا پرستاران شاغل در این بخش باید افرادی ورزیده، با تجربه و با دانش بالا و تخصصی باشند. این پرستاران یکی از مهم­ترین اعضای گروه مراقبتی از بیماران بستری­ شده در بخش مراقبت­ های ویژه هستند و وظیفه دارند از بیماران بدحال این بخش مراقبت کنند، همۀ تلاش خود را برای حفظ و ارتقاء سلامتی و آرامش این بیماران به کار بندند و همچنین وضعیت سلامتی آنان را به صورت مداوم و منظم پایش کنند؛ از جمله بررسی علایم حیاتی، سطح اکسیژن و ضربان قلب بیمار. از دیگر وظایف این پرستاران تلاش برای کاهش آمار مرگ و میر و عوارض طولانی­مدت بیماران این بخش و ارائۀ راهکارهای خلاقانه و نوین برای توسعۀ وضعیت سلامتی آن­ها است.

10.png

پرستاری سالمندان

گرایش پرستاری سالمندان در بسیاری از کشورها، از جمله ایران، در جهت سیاست­ های ارتقای سطح عمومی سلامت و با تمرکز بر نیازهای سالمندان تأسیس شده است. مراقبت از سالمندان کاری گروهی است که متخصصان حوزه ­های مختلف باید با همکاری یکدیگر در تلاش باشند بهترین وضعیت جسمی و روحی را برای این افراد فراهم آورند؛ از جمله پزشکان، روان­پزشکان و روان­شناسان، پرستاران سالمندان، فیزیوتراپ، متخصص تغذیه و ...؛ اما در این میان وظیفۀ پرستاران سالمندان که ارتباط مداوم و طولانی­ مدتی با سالمند برقرار می­کنند از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چرا که آن­ها به دقت وضعیت سالمند را رصد می­کنند و به پزشکان و متخصصان مربوطه گزارش می­دهند.

بنابراین، فارغ ­التحصیلان گرایش پرستاری سالمندان در دوران تحصیل خود در مقطع کارشناسی ارشد در حوزه­ های مختلف مربوط به سلامت سالمندان از جمله جنبه­ های جسمانی، روانی، اجتماعی و داروشناسی آموزش می­ بینند و مهم­ترین وظیفۀ آن­ها ارائۀ مراقبت­ های عمومی و تخصصی برای حفظ سلامت سالمندان و پیشگیری از بیماری و ناتوانی آنان است.

11.png

مدیریت پرستاری

گرایش مدیریت پرستاری یکی از کلیدی­ ترین و مهم­ترین گرایش ­های مقطع کارشناسی ارشد پرستاری است؛ زیرا فارغ ­التحصیلان این گرایش می­توانند در تصمیمات راهبردی و سیاست­ گذاری­ های کلان حوزۀ بهداشت و سلامت دخیل باشند و به ارتقای وضعیت سلامت عمومی جامعه و همچنین شرایط کاری پرستاران از جمله ساعت کاری کم­تر و حقوق منصفانه کمک کنند.

دانشجویان گرایش مدیریت پرستاری در کنار آموزش ­های عمومی و جامع پرستاری و مراقبت از بیماران، با اصول مدیریت، برنامه‌­ریزی، سازماندهی، هدایت، نظارت، ارزیابی و کنترل نیز آشنا می­شوند و در پایان این دوره علاوه بر این که تمامی مهارت­ های پرستاری را دارند، توانایی تصمیم­ گیری­ های سازمانی و برنامه ­ریزی­ های کلان را نیز پیدا می­کنند.

12.png

در پایان، امیدواریم مطالب ذکر شده برای داوطلبان عزیز راه شگا باشد؛ اما در صورت وجود هر گونه ابهام یا سؤال می­توانید با مشاوران ما در آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی در تماس باشید و از خدمات متنوع ما در زمینۀ مشاورۀ انتخاب رشته، مشاوره با رتبه­ های برتر ارائه جزوات خلاصه و نمونه سؤالات استفاده کنید.

آشنایی با مشاور این رشته:

مشاور: هدیه کشمیر
    مقطع تحصیلی: ارشدپرستاری
    وضعیت تحصیل: مشغول به تحصیل

اطلاعات بیشتر:
رتبه 11کارشناسی ارشد پرستاری 1402(در 3.5 ماه)

  هزینه مشاوره 200 هزار تومان

انتخاب زمان مشاوره

  • قابل رزرو می باشد
  • قبلا رزرو شده است
  • در حال رزرو توسط شخص دیگر می باشد
هیچ وقت مشاوره‌ای یافت نشد!

جهت رزرو پکیج مشاوره لطفا موارد ذیل را انتخاب کنید:

مدت زمان مشاوره (ماه): -
دفعات مشاوره در هر ماه: -
تعداد کل جلسات پکیج: -
هزینه هر جلسه مشاوره: 200,000 تومان
جمع کل: -
جمع کل تخفیف برای شما: -   (-)
مبلغ نهایی جهت پرداخت: -
نام وبینار
هزینه
عملیات
وضعیت
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
450,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره دیپ لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره ماشین لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره پایتون )
150,000 تومان
در حال ثبت نام

نظرات شما

ممنون بابت وبينارتون🌸 امكان دانلود ولينار يا مشاهده مجدد وبينار هس؟
avatar
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
مصطفی رجب زاده
عالی بود.
avatar
مرور آخر زبان انگلیسی
ندا فتوحی تفتی
عالی
avatar
مرور آخر داخلی و جراحی
نرگس
با تشکر. جمع‌بندی خوبی بود. سرعت بیان مطالب کمی بیشتر باشه بهتره
avatar
مرور آخر داخلی و جراحی
یگانه مهماندوست
عالی بود به یک سری نکات اشاره کردن که من نخونده بودم امیدوارم واسه بقیه دروس هم همین طور پوشش دهی عالی داشته باشید ممنون ازتون
avatar
مرور آخر داخلی و جراحی
بی گرد
بسیار بسیار عالی و کاربردی بود. خسته نباشید میگم به مدرس عزیز و تیم شما که این فرصت رو در اختیار ما گذاشتین🤍
avatar
مرور آخر داخلی و جراحی
مرضیه
سلام وقت بخیر خیلییییییی عالی بود فقط کاش سیو میشد😭
avatar
مرور آخر داخلی و جراحی
مبینا
عالی
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آسو محمدی
سلام و عرض خسته نباشید و خداقوت خدمت تمامی کادر اجراییتون... بسیار بسیار شیوا و روان مطالبی ارزشمند رو دراختیارمون گذاشتید و واقعا هرجلسه از شنیدن صحبت های گرانبهاتون به فکر میفتیم و استفاده میکنیم🤌 خسته نباشین🤝
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
متین
سلام عالی بود😍
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
معصومه کریمی
جناب دکتر اولا خداقوت به تیم فوق‌العاده و دوم به خود شخصتون که با حال بیمار هم کارگاه رو به بهترین نحو ممکن اداره کردید واقعا از شرکت و بودن توی خانواده بزرگ فون‌آکادمی نهایت خوشحالی رو دارم و امیدوارم بیشتر ازتون یادبگیرم.
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
امیرمحمد فروتن نیا
وبینار کامل و بی نظیری بود خیلی خوشحالم که در این وبینار شرکت کردم مطالب مفید و کاربردی یاد گرفتم ممنون بابت راهنمایی ها و آموزش تون 🙏🏻❤️
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
زهره شرفی نژاد
بسیار عالی ، پر محتوا و تاثیر گذار بود خدا قوت
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آیدا
توضیحات واضح و کامل بود
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
محمدمتین قهرمان پور

برای درج نظر خود لطفا وارد اکانت شوید.

Loading...
طراح سایت : گروه مانی