رشته تحصیلی : کارشناسی ارشد تکنولوژی اتاق عمل

نوع آزمون: وزارت بهداشت
مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
ظرفیت پذیرش سال ۱۴۰2 :
روزانه ۲3 نفر
شهریه پرداز 8 نفر
دانشگاه آزاد ۰ نفر

کارشناسی ارشد تکنولوژی اتاق عمل

رشتۀ «اتاق عمل» زیرشاخه ­ای از مجموعۀ علوم پزشکی است و هر ساله آزمون کارشناسی ارشد تکنولوژی اتاق عمل توسط وزارت بهداشت برگزار می­شود. این رشته یکی از رشته ­های پرطرفدار در بین رشته­ های علوم پزشکی است که داوطلبان زیادی هر ساله متقاضی پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل هستند و به دلیل ظرفیت پایین پذیرش، رقابت تنگاتنگی هم میان متقاضیان وجود دارد. وظیفۀ اصلی فارغ ­التحصیلان رشتۀ اتاق عمل این است که با تسلط بر تجهیزات و فرایندهای اتاق عمل، کمک کنند که عمل جراحی بیمار و مراقبت­ های قبل و بعد از آن بهترین شکل ممکن انجام شود و همچنین در حین عمل به جراح و کادر پزشکی حاضر در اتاق عمل نیز کمک می­کنند و نقش بسیار پر رنگی در اتاق عمل دارند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر شما متقاضیان عزیز، کوشیده ­ایم ضمن معرفی کلی رشتۀ اتاق عمل، اطلاعات لازم برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1402 رشتۀ اتاق عمل را در اختیار شما قرار دهیم. البته توصیۀ ما در آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی این است که برای به دست آوردن اطلاعات دقیق ­تر و راهکار­های متناسب با شرایط تحصیلی خودتان با کارشناسان مجرب ما در بخش مشاوره تماس بگیرید. همچنین شما می­توانید از سایر خدمات ما از جمله مشاوره با رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال ­های پیش، تهیۀ جزوات خلاصه و نمونه سؤالات نیز بهره­ مند شوید.

رشته ­های مجاز برای ورود به مقطع کارشناسی اتاق عمل

داوطلبان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد اتاق عمل باید توجه داشته باشند که برخلاف برخی از رشته ­های کارشناسی ارشد علوم پزشکی، مدارک تحصیلی قابل پذیرش برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در این رشته چندان متنوع نیست.

در جدول زیر مدارک کارشناسی قابل پذیرش برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ اتاق عمل ذکر شده است. 

رشتۀ امتحانی

مدارک مورد پذیرش

اتاق عمل

کارشناسی در یکی از رشته­های تکنولوژی اتاق عمل،

پرستاری،

هوشبری

همچنین برای دریافت اطلاعات دقیق­ تر در زمینۀ رشته­ های مجاز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل می­توانید با بخش مشاوره ما در در تماس باشید و از مورد قبول بودن مدرک تحصیلی خود اطمینان حاصل کنید.

منابع امتحانی آزمون کارشناسی ارشد اتاق عمل

پیش از آن که منابع امتحانی مورد نیاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد اتاق عمل را معرفی کنیم، در جدول زیر به صورت مختصر نام و ضریب هر یک از دروس امتحانی را ذکر کرده ­ایم تا شما با سرفصل­ های امتحانی رشتۀ مورد علاقۀ خود بیش­تر آشنا شوید:

رشتۀ امتحانی

دروس امتحانی و ضرایب مربوطه

اصول و عملکرد فرد سیار و اسکراب

بیماری­های داخلی و جراحی

تکنولوژی جراحی در جراحی­های مختلف

آناتومی

بیهوشی و احیای قلبی ریوی

زبان عمومی

اتاق عمل

3

2

3

1

1

3

در ادامه، منابع معرفی شده از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی را برای هر یک از دروس بالا معرفی کرده ­ایم؛ اما پیش از آن لازم است که به چند نکتۀ حائز اهمیت اشاره کنیم. نخست این که انتخاب درست منابع یکی از ضروری­ ترین گام­ ها برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد است. هرچند آگاهی از منابعی که از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شده است ضروری است؛ اما این منابع اکثراً حجیم هستند و در طول یک سال زمانی که شما برای مطالعۀ دروس خود دارید حتی مرور سطحی این منابع نیز نیازمند صرف وقت و انرژی بسیار است.

بنابراین، توصیۀ ما این است که با انتخاب جزوات خلاصه ­ای که گروه آموزشی با تجربۀ ما در آموزشگاه آنلاین کنکور کارشناسی ارشد فون آکادمی برای شما تدارک دیده ­اند، در بازۀ زمانی بسیار کوتاه ­تری مطالب را به صورت طبقه­ بندی و خلاصه­ شده مطالعه کنید. جزوات خلاصۀ فون آکادمی از بهترین منابع موجود در بازار هستند؛ چرا که نسبت به منابع اصلی حجم کم­تری دارند اما همۀ مطالب و نکات مهم را پوشش داده ­اند و زبانی ساده و روان دارند که داوطلب برای فهم مطالب دچار مشکل نمی­ شود. شما می­توانید با تماس با بخش مشاوره آموزشگاه فون آکادمی اطلاعات بیشتری دربارۀ جزوات خلاصۀ رشتۀ مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی به دست آورید و همچنین سؤالات خود را از رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال ­های پیش بپرسید و از تجارب آن­ها استفاده کنید.

گام دوم که در موفقیت شما در کنکور کارشناسی ارشد تأثیر زیادی دارد آگاهی از نحوۀ تثبیت مطالب مطالعه شده در ذهن شماست. ما به داوطلبان توصیه می­کنیم پس از مطالعۀ جزوات خلاصه­ شدۀ فون آکادمی با برنامه ­ریزی صحیح برای مرور و همچنین استفاده از نمونه سؤالات و تست زدن بر مباحث تسلط کافی پیدا کنند. البته انتخاب صحیح نمونه سؤالات نیز اهمیت دارد و بهتر است از نمونه سؤالات و تست­ هایی استفاده کنید که توسط افراد مجرب و حرف ه­ای تألیف شده ­اند که با نحوۀ طراحی سؤالات کنکور ارشد آشنایی کافی دارند. به همین منظور، همکاران ما در آموزشگاه آنلاین کنکور کارشناسی ارشد فون آکادمی علاوه بر جزوات خلاصۀ دروس، جزوات نمونه سؤالات را نیز برای شما گردآوری و تألیف کرده ­اند و برای اطلاع از چگونگی تهیۀ این نمونه سؤالات می­توانید با ما در تماس باشید.

منابع امتحانی کارشناسی ارشد اتاق عمل

درس مربوطه

منبع

اصول و عملکرد فرد سیار و اسکراب

1. Berry & Kohn’s Operating Room Technique, Nancy Marie Philips, publisher: Mosby, last edition.

2. Surgical Technology for the Surgical Technologist, A Positive Care Approach, publisher: Delmar, last edition.

3. Alexander’s Surgical Procedures, Jane C. Rothrock, Sherri Alexander, last edition.

4. Surgical Instrumentation, an Interactive Approach, Renne Nemitz, last edition.

5. اصول کار در اتاق عمل (جلد اول کتاب تکنیک­ های کار در اتاق عمل بری و کوهن)، نانسی ماری، ترجمۀ لیلا ساداتی، احسان گلچینی و دیگران، تهران: جامعه­نگر، چاپ دوم، 1400.

6. تکنولوژی ­های جراحی و فرد اسکراب، مجید احمدی و بهروز جوهری، تحت نظارت: صدیقه حنانی، تهران: انتشارات اندیشۀ رفیع، چاپ دوم، 1399.

7. اصول و فنون عملکرد فرد سیار و اسکراب، لیلا ساداتی و احسان گلچینی، تهران: جامعه­نگر، چاپ چهارم، 1400.

8. ابزار جراحی برای پزشکان، رزیدنت‌های جراحی و دانشجویان اتاق عمل، رن نمیتز، ترجمۀ لیلا ساداتی و احسان گلچینی، تهران: جامعه­نگر، چاپ چهارم، 1400.

بیماری­ های داخلی و جراحی 

1. Brunners & Suddarth’s Textbook of Medical – Surgical Nursing, Suzanne C. Smeltzer, Brenda G. Bare, Janice L. Hinkle, Kerry H. Cheever, last edition.

2. درسنامه داخلی جراحی برونر سودارث 2018، بیماری‌های چشم و گوش، جنیس. ال هینکل و همکاران، ترجمۀ حسین داوری، تهران: جامعه­نگر، چاپ دوم، 1401.

3. پرستاری داخلی و جراحی برونر و سودارث 2022، کلیه و مجاری ادراری، جنیس. ال هینکل و همکاران، ترجمۀ دریادخت مسرور رودسری، تهران: جامعه­نگر، 1401.

4. پرستاری داخلی و جراحی برونر و سودارث 2018، تولید مثل و بیماری‌های پستان، جنیس. ال هینکل و همکاران، ترجمۀ میترا زندی و عاطفه سلیمی اکین آبادی، تهران: جامعه­نگر، چاپ سوم، 1400.

5. پرستاری داخلی و جراحی برونر و سودارث 2022، مغز و اعصاب، جنیس. ال هینکل و همکاران، ترجمۀ زهرا مشتاق و هادی احمدی‌‎چناری، تهران: جامعه­نگر، 1401.

6. پرستاری داخلی و جراحی برونر و سودارث 2022، پوست و سوختگی، جنیس. ال هینکل و همکاران، ترجمۀ آسیه موحدپور و اسماعیل شریعت، تهران: جامعه­نگر، 1401.

7. پرستاری داخلی و جراحی برونر و سودارث 2022، گوارش، جنیس. ال هینکل و همکاران، ترجمۀ مریم عالیخانی، تهران: جامعه­نگر، 1401.

8. پرستاری داخلی و جراحی برونر و سودارث 2018، ارتوپدی، جنیس. ال هینکل و همکاران، ترجمۀ فریبا نصیری زیبا، تهران: جامعه­نگر، چاپ ششم، 1400.

9. پرستاری داخلی و جراحی برونر و سودارث 2022، قلب و عروق و گردش خون، جنیس. ال هینکل و همکاران، ترجمۀ فاطمه بهرام نژاد، ناهید دهقان نیری و سید مسلم مهدوی شهری، تهران: جامعه­نگر، چاپ دوم، 1400.

تکنولوژی جراحی در جراحی ­های مختلف

1. اصول کلی تکنولوژی جراحی، فاطمه قارداشی و رقیه زردشت، تهران: جامعه­نگر، چاپ سوم، 1393.

2. تکنولوژی جراحی گوارش و غدد، لیلا ساداتی، احسان گلچینی و مهران نفر، تهران: جامعه­نگر، چاپ سوم، 1401.

3. تکنولوژی جراحی ارتوپدی، لیلا ساداتی، احسان گلچینی و سحر کرمی، تهران: جامعه­نگر، چاپ یازدهم، 1400.

4. تکنولوژی جراحی اعصاب، لیلا ساداتی و احسان گلچینی، تهران: جامعه­نگر، چاپ هشتم، 1400.

5. تکنولوژی جراحی ENT، فک و صورت، لیلا ساداتی و احسان گلچینی، تهران: جامعه­نگر، 1395.

6. تکنولوژی جراحی چشم، لیلا ساداتی و احسان گلچینی، تهران: جامعه­نگر، چاپ نهم، 1401.

7. تکنولوژی جراحی توراکس قلب و عروق، لیلا ساداتی و احسان گلچینی، تهران: جامعه­نگر، چاپ هشتم، 1400.

آناتومی

آناتومی گری برای دانشجویان، ریچارد درک، وین وگل و آدام میچل، ترجمۀ غلام رضا حسن­زاده و همکاران، تهران: انتشارات ابن سینا، چاپ دوم، 1400.

بیهوشی و احیای قلبی ریوی

1. Berry & Kohn’s Operating Room Technique, Nancy Marie Philips, publisher: Mosby, last edition.

2. اصول کار در اتاق عمل (جلد اول کتاب تکنیک­های کار در اتاق عمل بری و کوهن)، نانسی ماری، ترجمۀ لیلا ساداتی، احسان گلچینی و دیگران، تهران: جامعه­نگر، چاپ دوم، 1400.

3. آخرین تغییرات احیای قلبی و ریوی، انجمن قلب آمریکا، ترجمۀ جلال پوران فرد و همکاران، تهران: جامعه­نگر، چاپ سوم، 1397.

ظرفیت پذیرش دانشگاه­ های دولتی

ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل تقریباً هر سال یکسان و پایین است. شاید برخی دانشگاه­ها هر سال در مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل پذیرش دانشجو نداشته باشند یا ممکن است این پذیرش یک سال در میان و یا دو سال در میان باشد. و از طرف دیگر ممکن است دانشگاه­ها و مؤسسات جدیدی نیز شروع به پذیرش کنند و ظرفیت یک یا دو دانشگاه کمی کم یا زیاد شود. برای مثال دانشگاه آزاد اسلامی فعلاً در مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل پذیرش ندارد. بنابرانین، مطالعۀ جدول زیر که ظرفیت دانشگاه­های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل 1401 را نشان می­دهد، برای داوطلبان راهنمای مفیدی است.

در جدول زیر، ظرفیت پذیرش دوره­های روزانه و شهریه­پرداز هر دانشگاه به تفکیک ذکر شده است:

دانشگاه

ظرفیت روزانه

ظرفیت شهریه­پرداز

اصفهان

4

2

ایران

3

2

شیراز

4

2

مازندران

4

2

همدان

5

2

همانطور که در جدول بالا ملاحظه کردید، ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل چندان بالا نیست؛ به این دلیل که ظرفیت پذیرش رشته ­های کارشناسی ارشد پزشکی به طور کلی کاهش یافته است و در نتیجه ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد اتاق عمل نیز کاهش یافته است. از سوی دیگر، اتاق عمل یک رشتۀ پرمتقاضی است. بنابراین، با توجه به کم بودن ظرفیت پذیرش این رشته و بالا بودن تعداد متقاضیان، قبولی در مقطع کارشناسی ارشد اتاق عمل نیازمند برنامه ­ریزی دقیق برای مطالعۀ مطالب و تست­ زنی است.

داوطلبانی که با برنامه ­ریزی دقیق به مطالعۀ منابع درست بپردازند و به موقع با تست ­زنی و مطالعۀ نمونه سؤالات مطالب را در ذهن خود تثبیت کنند، قطعاً شانس موفقیت بیشتری خواهند داشت. توصیه ما به شما داوطلبانی که قصد دارید با کسب رتبۀ بالا در دانشگاه و رشتۀ مورد نظر خود قبول شوید این است که با استفاده از خدمات مشاوره آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی شانس موفقیت خود را افزایش دهید. کادر مشاوره ما با سال­ ها تجربه در این زمینه، در تمامی مراحل در کنار شما خواهند بود تا بهترین و صحیح­ترین برنامه ­ریزی مطالعاتی را داشته باشید و به راحتی جزوات خلاصه و نمونه سؤالات مورد نیاز خود را تهیه کنید. از سوی دیگر ما این امکان را برای شما فراهم کرده­ ایم که با رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال­ های پیش نیز گفت­وگو کنید و سؤالات خود را بپرسید.

در پایان، ذکر این نکته ضروری است که برای تضمین قبولی در دانشگاه مورد نظرتان، علاوه بر این که کنکور کارشناسی ارشد را با موفقیت پشت سر می­گذارید، در هنگام انتخاب رشته نیز باید دقت کافی داشته باشید؛ چرا که انتخاب رشته – محل­ های مناسب و درست تا حد زیادی شانس شما را برای قبولی در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی افزایش می­دهد. ما در آموزشگاه آنلاین کارشناسی ارشد فون آکادمی با کادر مشاوران مجرب و باتجربۀ خود، در مرحلۀ انتخاب رشته نیز همراه شما خواهیم بود و با توجه به تراز و رتبۀ شما در آزمون کارشناسی ارشد 1402، مناسب­ترین رشته – محل­ ها را برای شما انتخاب خواهیم کرد تا شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه مورد علاقۀ خود داشته باشید. همچنین شما می­توانید از تجارب ارزشمند رتبه­ های برتر کنکور کارشناسی ارشد سال ­های پیش نیز استفاده کنید.

فرصت­ های شغلی و بازار کار

فارغ ­التحصیلان کارشناسی ارشد اتاق عمل در دوران تحصیل خود با ساختار، وسایل، تجهیزات و فرایندهای اتاق عمل آشنا می­شوند و در نهایت وظیفۀ اصلی آن­ها آماده کردن اتاق و وسایل جراحی، رعایت استرایلیزاسیون و کمک به جراح در حین عمل و مراقبت­ های بیمار قبل،‌ حین و پس از جراحی است.

امروزه به دلیل پیشرفت زیاد در حوزۀ نرم­افزاری و تجهیزات اتاق عمل، این رشته نیز بسیار گسترش پیدا کرده است و فارغ­ التحصیلان کارشناسی ارشد اتاق عمل فرصت ­های شغلی و بازار کار مناسبی خواهند داشت، البته در صورتی که بتوانند همگام با پیشرفت سریع تکنولوژی و تجهیزات در این حیطه حرکت کنند، مدام اطلاعات خود را به روز نگه دارند و در دوره­ های مختلف شرکت کنند.

بیمارستان­ ها مهم­ترین مراکز جذب نیروها و فارغ ­التحصیلان اتاق عمل هستند؛ اما به علت آموزش ­های وسیعی که این دانشجویان در طول دوران تحصیلی خود پشت سر می­گذارند می­توانند به راحتی در بخش ­های زیر نیز جذب شوند. البته ممکن است برخی از این موقعیت ­های کاری نیازمند گذراندن دوره­ های تکمیلی و کوتاه­ مدت باشد.

 otaq_1.png

فارغ ­التحصیلان کارشناسی ارشد اتاق عمل اگر می­ خواهند در آیندۀ شغلی خود موفق باشند، به غیر از کسب مهارت­ های علمی و تخصصی مرتبط به رشته ­شان باید مهارت­ های دیگری را نیز کسب کنند. در این شغل صبور بودن، انعطاف ­پذیری، کار تیمی، احساس مسئولیت­ پذیری و توانایی تصمیم­ گیری و اولویت­ بندی در شرایط اضطراری از اهمیت بالایی برخوردار است.

برخی از مهم­ترین وظایف شغلی فارغ ­التحصیلان کارشناسی ارشد اتاق عمل:

otaq_2.png

در پایان، امیدواریم این مقاله برای شما داوطلبان عزیز کنکور کارشناسی ارشد اتاق عمل مفید و راه گشا بوده باشد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ­های مختلف از جمله برنامه ­ریزی تحصیلی، معرفی منابع، ظرفیت پذیرش رشتۀ مورد علاقه خود و سایر موارد می­توانید با بخش مشاوره آموزشگاه آنلاین کنکور ارشد فون آکادمی در ارتباط باشید. و همچنین از خدمات متنوع ما از جمله مشاوره با رتبه ­های برتر، مشاوره انتخاب رشته، ارائۀ جزوات خلاصۀ دروس و نمونه سؤالات نیز بهره ­­مند شوید. 

آشنایی با مشاور این رشته:

 • مشاور: جناب آقای فرهاد شفیعی
 • مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد تکنولوژی اتاق عمل
 • دانشگاه محل تحصیل: علوم پزشکی ایران
 • وضعیت تحصیل: فارغ التحصیل

رتبه های کسب شده:

 • رتبه 2 ارشد تکنولوژی اتاق عمل
 • عضو هیات علمی و مدیر گروه اتاق عمل
 • سرپرست روابط بین الملل انجمن علمی اتاق عمل کشور
 • عضو کانون مشاوران انجمن علمی اتاق عمل کشور
 • بیش از ۴ سال سابقه مشاوره ارشد

انتخاب زمان مشاوره

 • قابل رزرو می باشد
 • قبلا رزرو شده است
 • در حال رزرو توسط شخص دیگر می باشد
هیچ وقت مشاوره‌ای یافت نشد!

جهت رزرو پکیج مشاوره لطفا موارد ذیل را انتخاب کنید:

مدت زمان مشاوره (ماه): -
دفعات مشاوره در هر ماه: -
تعداد کل جلسات پکیج: -
هزینه هر جلسه مشاوره: 200,000 تومان
جمع کل: -
جمع کل تخفیف برای شما: -   (-)
مبلغ نهایی جهت پرداخت: -
نام کلاس
هزینه
وضعیت
تشریح عمومی (آناتومی)
1,900,000 تومان
تکنولوژی جراحی زنان ومامایی
1,500,000 تومان
آناتومی
1,900,000 تومان
نام وبینار
هزینه
عملیات
وضعیت
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
450,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره دیپ لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره ماشین لرنینگ )
250,000 تومان
در حال ثبت نام
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( دوره پایتون )
150,000 تومان
در حال ثبت نام

نظرات شما

ممنون بابت وبينارتون🌸 امكان دانلود ولينار يا مشاهده مجدد وبينار هس؟
avatar
مدرسه تابستانه گوی و میدان ( فاز اول (کامل) و فاز دوم)
مصطفی رجب زاده
عالی بود.
avatar
مرور آخر زبان انگلیسی
ندا فتوحی تفتی
عالی
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آسو محمدی
سلام و عرض خسته نباشید و خداقوت خدمت تمامی کادر اجراییتون... بسیار بسیار شیوا و روان مطالبی ارزشمند رو دراختیارمون گذاشتید و واقعا هرجلسه از شنیدن صحبت های گرانبهاتون به فکر میفتیم و استفاده میکنیم🤌 خسته نباشین🤝
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
متین
سلام عالی بود😍
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
معصومه کریمی
جناب دکتر اولا خداقوت به تیم فوق‌العاده و دوم به خود شخصتون که با حال بیمار هم کارگاه رو به بهترین نحو ممکن اداره کردید واقعا از شرکت و بودن توی خانواده بزرگ فون‌آکادمی نهایت خوشحالی رو دارم و امیدوارم بیشتر ازتون یادبگیرم.
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
امیرمحمد فروتن نیا
وبینار کامل و بی نظیری بود خیلی خوشحالم که در این وبینار شرکت کردم مطالب مفید و کاربردی یاد گرفتم ممنون بابت راهنمایی ها و آموزش تون 🙏🏻❤️
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
زهره شرفی نژاد
بسیار عالی ، پر محتوا و تاثیر گذار بود خدا قوت
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
آیدا
توضیحات واضح و کامل بود
avatar
جلسه توجیهی همکاران مسابقه ایده شو
محمدمتین قهرمان پور

برای درج نظر خود لطفا وارد اکانت شوید.

avatar
حانیه وهابی آغاز کننده
1402-06-15 10:23
سلام وققتون بخیر جلسه ی مشاوره من با استاد شفیعی بسیار عالی بودایشان درنهایت صبر به سوالات من پاسخ دادندممنونم
Loading...
طراح سایت : گروه مانی